Reklama
Rozwiń

Konsultacje emerytalne w Paryżu bez sukcesu. Związki szykują się do protestu

Premier Elisaberh Borne przyjmowała u siebie przez dwa dni szefów głównych związków zawodowych i organizacji pracodawców przed ogłoszeniem 10 stycznia reformy systemu emerytur. Konsultacje nie zbliżyły stanowisk, związki szykują się do wspólnego protestu.

Publikacja: 05.01.2023 16:06

Konsultacje emerytalne w Paryżu bez sukcesu. Związki szykują się do protestu

Foto: AFP

Reforma systemu emerytur jest obecnie najważniejszym celem programu Emmanuela Macrona po zrealizowaniu przez niego w czasie pierwszej kadencji reformy rynku pracy. Bezrobocie we Francji zmalało do jednocyfrowego poziomu, kwestia emerytur (wiek, wysokość świadczeń) jest bardzo trudna do rozwiązania w obecnej sytuacji gospodarczej (skutki wojny w Ukrainie, kryzys energetyczny, inflacja).

Świadczenie emerytalne to poważny problem we Francji, która nie jest wyjątkiem. Według Rady Orientacyjnej Emerytur (COR), deficyt środków wyniesie 7,9-17,2 mld euro w 2025 r, kiedy ma wejść w życie jednolity system. Deficyt malał z upływem lat, w 2010 r. wynosił 0,7 proc. PKB, w 2018 r. doszedł do 0,1 proc. czyli do 2,9 mld euro. W okresie 2018-30 wydatki w tym systemie wyniosą 13,5-14 proc. PKB, dojdzie też do spadku wpływów z innych źródeł (zniesienie ryczałtu socjalnego, zwolnienie nadgodzin ze składek), zwiększy się z kolei liczba osób starszych. Francuski system będzie dysponować sumą 127,4 mld euro (po odjęciu deficytu).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Gospodarka
Jak Putin „zbombardował” 14 procent rosyjskiej gospodarki. Liczby porażają
Gospodarka
Autor bestsellera „Kaput”: Polska jest coraz ważniejsza