Niemieckie firmy: recesja będzie płytka

Firmy nad Renem uważają tak mimo kryzysu energetycznego, niedoborów surowców i generalnie słabego tempa gospodarki światowej - wynika z ankiet ważniejszych organizacji biznesowych

Publikacja: 27.12.2022 19:04

Niemieckie firmy: recesja będzie płytka

Foto: AdobeStock

- W ostatnim kwartale tego roku i w I kwartale 2023 dojdzie zapewne do spadku działalności gospodarczej. Jednakże spodziewamy się tylko niewielkiego spadku - stwierdził Siegfried Russwurm, prezydent organizacji pracodawców BDI.

Pojawiało się coraz więcej oznak, że niemiecka gospodarka uniknie najgorszego ze spadkowej tendencji wywołanej załamaniem się dostaw nośników energii z Rosji po jej agresji na Ukrainę - pisze Reuter. Inflacja zmalała nieco do 11,3 proc. w listopadzie z 11,6 proc. miesiąc wcześniej, bo zmalały ceny energii. Rząd zakłada, że gospodarka osiągnie w tym roku wzrost o 1,4 proc. i zmaleje w przyszłym roku o 0,4 proc. Russwurm zastrzegł, że ten wzrost może być mizerny do 2024 r., bo mały popyt na świecie zaszkodzi niemieckiej gospodarce zależnej od eksportu.

Czytaj więcej

Recesja w Niemczech będzie płytsza? Dobre dane z przemysłu

Zrzeszenie Niemieckich Izb Przemysłu i Handlu (DIHK) stwierdziło, że wiele wskazówek świadczy o stopniowym łagodzeniu się zakłóceń w łańcuchu dostaw. - Stawki wysyłki kontenerów zbliżają się znów do długoterminowych normalnych wartości. Zatory przed wejściem do międzynarodowych portów powoli maleją - stwierdził Peter Adrian, prezydent DIHK. - Jeśli dojdzie do realizowania zapowiedzianego łagodzenia polityki zero-COVID w Chinach, byłby to także pozytywny sygnał dla globalnych łańcuchów dostaw - dodał. DIHK zwraca jednak uwagę, że rosnące ceny nośników energii i poprawa nastrojów konsumentów utrudniają w dalszym ciągu prognozy dla 2023 r.

Organizacja rzemieślników ZDH jest podobnego zdania co DIHK, stwierdza, że na nowy rok przypada znacznie mniej nowych zamówień. - Wielkość zamówień sięga w dalszym ciągu tylko początku wiosny, ale później jest wiele znaków zapytania - powiedział Holger Schwannecke, sekretarz generalny ZDH.

Organizacja hurtowników, handlu zagranicznego i usług BGA uważa, że sytuacja jest w dalszym ciągi solidna w wielu sektorach, „ale my odnotowujemy negatywne oczekiwania z miesiąca na miesiąc, ich głębokości i zakresu jeszcze nie uświadamiamy sobie - przyznał Dirk Jandurka, prezydent BGA. Jest jednak przekonany, że wraz z nastaniem wiosny firmy wejdą na bardziej zachęcającą drogę.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne