Aktualizacja: 12.12.2024 01:52 Publikacja: 17.11.2022 03:00
Foto: Kenzo TRIBOUILLARD - AFP
Komisja Europejska przedstawiła najnowsze prognozy wskazujące na poważny spadek dynamiki gospodarki i rekordowy wzrost inflacji. W tych warunkach państwa muszą sobie radzić z kryzysem energetycznym i bardzo wysokimi cenami energii. Jak to pogodzić?
Musimy być ostrożni, mieć spójny mix polityki fiskalnej i pieniężnej, stosowane w ich ramach instrumenty nie mogą być sprzeczne. W związku z tym szeroko zakrojone wsparcie fiskalne, udzielane firmom i gospodarstwom domowym w kontekście kryzysu energetycznego, musi być czasowe i celowane, czyli nie stwarzać ciężaru dla finansów publicznych. Jeśli będziemy dalej kontynuować takie fiskalne wsparcie jak obecnie, to jeszcze bardziej napędzi to inflację, a to zmusi bank centralny do zacieśnienia polityki fiskalnej. Po drugie, z covidu wiele państw wyszło z bardzo wysokim deficytem i długiem publicznym, dlatego zalecamy bardziej ostrożne podejście fiskalne. Niestety, sprawy nie idą w tym kierunku. Z naszej analizy wynika, że 70 proc. udzielonego wsparcia finansowego w kontekście kryzysu energetycznego nie ma charakteru celowego. Czyli z punktu widzenia budżetu jest bardzo kosztowne, a jednocześnie niewystarczające, by przynieść ulgę dokładnie tym grupom, w które kryzys energetyczny uderzył najbardziej. I właśnie znalezienie tego dobrego balansu między polityką fiskalną a monetarną będzie nas zajmowało w najbliższym czasie.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie kredytu w wysokości 20 mld dolarów. Zastawem są wpływy z rosyjskich, zamrożonych na Zachodzie aktywów. To z nich pożyczka wraz z odsetkami zostanie spłacona.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Komisja Europejska (KE) w nowym składzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. potwierdza, że będzie dążyć do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ), w tym osiągnięcia neutralności klimatycznej netto w 2050 r. Jednocześnie widoczna jest istotna zmiana narracji i oczekiwań formułowanych wobec KE, aby ta w rozpoczętej kadencji położyła większy nacisk na poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki. Polski rząd, który w styczniu 2025 r. obejmie tzw. prezydencję w UE, zwraca uwagę na problem związany w kosztami emisji CO2 i nadmiarem regulacji, wskutek których Europa traci pozycję konkurencyjną wobec USA czy Chin.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Decyzje RPP są kolegialne, ale gdybym miał je podejmować jednoosobowo, to w trzecim kwartale 2025 r. rozpocząłbym dziewięciomiesięczny cykl obniżek i główna stopa NBP zatrzymałaby się w okolicach 3,5 proc. – mówi w wywiadzie prof. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Arabia Saudyjska, mimo protestów obrońców praw człowieka, zorganizuje mundial w 2034 roku. Zapowiada się najdroższy turniej w historii.
Upadek reżimu Baszara Asada w Syrii otworzył historyczną szansę dla Izraela przebudowy politycznej układanki na Bliskim Wschodzie. Korzysta z niej bez umiaru.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Córka kardiologa i dyplomatki. Jako absolwentka King's College London pracowała w znanym banku. Plan podjęcia studiów MBA na Uniwersytecie Harvarda porzuciła, gdy poznała przyszłego męża i została pierwszą damą Syrii. Kim jest Asma Asad?
Polityka Banku Rosji dobija rosyjski transport drogowy. Większość rosyjskich firm zajmujących się przewozami towarowymi zakończy rok 2024 stratami, a około 30 proc. z nich grozi bankructwo. Jedynym ratunkiem jest szara strefa.
Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei stwierdził, że obalenie prezydenta Syrii Baszara Asada było wynikiem planu Stanów Zjednoczonych i Izraela.
Mohammed Baszir stanął na czele rządu tymczasowego, który ma administrować Syrią do 1 marca.
Kim Yong-hyun, były minister obrony Korei Południowej, aresztowany w związku z nieudaną próbą wprowadzenia stanu wojennego przez prezydenta kraju, próbował odebrać sobie życie w areszcie - informuje agencja Yonhap.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas