Gospodarka światowa znalazła się w trudnym momencie. Jakie są perspektywy na końcówkę 2022 r. i na 2023 r.? Czy po dwóch trudnych latach są nadzieje na spokojniejsze czasy?
Cóż, mogłoby tak być, gdybyśmy recesję rozumieli jako „ciszę i spokój”. W naszej opinii gospodarka USA weszła już w fazę recesji i wkrótce potwierdzą to oficjalne dane. Niewykluczone, że w kolejnym etapie USA doświadczą też głębokiej recesji, co może przełożyć się na głębszy kryzys na rynkach finansowych. Europę z pewnością również czekają trudne czasy - z wysokimi cenami energii i okresem powolnego, wręcz anemicznego wzrostu. Nie możemy wykluczyć w Europie recesji, a nawet stagflacji.
Jak na tle globalnej gospodarki wygląda Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska?
Oczywiście żaden region nie jest całkowicie odporny na negatywne zjawiska zachodzące obecnie w Europie i USA. Zawirowania gospodarcze i geopolityczne już oddziałują na sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. Gospodarki tego regionu również muszą stawić czoła takim wyzwaniom, jak wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i koszty finansowania czy zakłócenia w łańcuchach dostaw. Jeśli jednak przyjrzymy się doświadczeniom poprzednich kryzysów z ostatnich dziesięcioleci to widać, że, kraje tego regionu – a w szczególności Polska – wykazały się dużą odpornością na tego rodzaju sytuacje kryzysowe.
Przejdźmy do przejęć. Po krótkim załamaniu po wybuchu pandemii w kolejnych okresach widać było dużą aktywność transakcyjną. Czy rosnący koszt kapitału oraz hamujące PKB przełożą się na wyhamowanie aktywności przejmujących? Czy może nadal będzie wysoka m.in. dlatego, że spadają wyceny?