W ramach trzech programów pomocowych Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Grecja otrzymała od nich w latach 2010-15 ponad 260 mld euro na uratowanie się od bankructwa. Od 2018 r. wierzyciele monitorowali jej politykę i działania w gospodarce.
- Po 12 latach ten trudny etap naszej historii zbliża się ku końcowi. Grecja wraca do europejskiej normalności i nie będzie już więcej wyjątkiem w strefie euro - oświadczył Christos Staikuras w relacji Reutera.
Czytaj więcej
Grecja zamierza zwrócić w ciągu 2 miesięcy MFW i partnerom ze strefy euro ponad 7 mld euro długu. Spłaci do końca Fundusz, od którego pożyczyła, by nie zbankrutować w czasie kryzysu finansowego
Ateny wywiązały się z większości zobowiązań w zakresie polityki i obiecanych reform, wyjście 20 sierpnia ze zwiększonego nadzoru wierzycieli zostało potwierdzone pismem wiceszefa KE, Valdida Dombrovskisa i komisarza ds. gospodarczych Paolo Gentiloniego.
W nowych warunkach Grecja będzie mieć większą swobodę w realizowaniu polityki gospodarczej, przybliży się też do celu odzyskania pozycji kraju, w którym można inwestować - wyjaśnił minister. Od chwili zakończenia programów pomocowych w 2018 r. Grecja korzystała wyłącznie z rynków w zaspokajaniu swych potrzeb finansowych.