Tarcza antyinflacyjna będzie obejmowała sześć elementów. Wiele składowych ma zostać rozszerzonych jak obniżka podatków i poszerzenie grupy beneficjentów. Zdaniem Premiera Morawieckiego, inflacja w Polsce jest „zaimportowana” przez działania Gazpromu czy Komisji Europejskiej.

Mniej za paliwo

Rząd chce obniżyć ceny paliw silnikowych poprzez zmniejszenie akcyzy do najniższego poziomu w UE oraz zwolnienie z podatku na odprzedaż detaliczną paliw. - Maksymalna obniżka akcyzy na paliwo to kolejne nasze działanie, aby zmniejszyć koszt dla polskich rodzin i przedsiębiorców. Obniżamy ceny paliwa przez zmniejszenie akcyzy oraz obniżamy opłatę emisyjną do 0 do końca maja – zapowiedział Premier RP. Obniżka akcyzy ma obowiązywać od 20 grudnia do 31 maja tego roku, zaś zwolnienie od podatku odsprzedaży paliw ma obowiązywać od 1 stycznia do końca maja.

Czytaj więcej

Rekordowa inflacja w listopadzie. GUS podał dane

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin prognozował jeszcze przed dzisiejszą konferencją prasową Premiera Morawieckiego, że te działania mają pozwolić na obniżkę paliw średnio o 30 groszy.

Mniej za gaz

Rząd obniży także wielkość podatku VAT na gaz z 23 do 8 proc. w okresie od stycznia do marca. W rezultacie, rodzina korzystająca z ogrzewania gazowego i podgrzewania wody zyska kwartalnie średnio 140 zł. Bez ogrzewania i ciepłej wody oszczędności te wyniosą 14 zł.

Szerokie rekompensaty za drogi prąd

Akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych ma zostać obniżona do zera, VAT zaś ma zostać obniżony do 5 proc. w okresie trzech pierwszych miesięcy tego roku. Rekompensaty cen energii dla najuboższych w postaci dodatku energetycznego (zwany też dodatkiem osłonowym) ma wynieść 400 – 1115 zł dla gospodarstw domowych. - Ten dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie to 400-1150 zł w zależności od liczebności rodziny – wyjaśnił Premier. Kryterium dochodowe dla gospodarstwa jednoosobowego wyniesie 2100 zł. Dla gospodarstwa, gdzie są dwie lub więcej osób, kryterium to będzie wynosi 1500 zł na każdego członka rodziny. Dodatek ma bazować na systemie „złotówka za złotówkę”.

Czytaj więcej

Kościński: Inflacja będzie rosła. Słaby złoty i droga ropa to mieszanka wybuchowa

Rząd więc względem poprzedniej propozycji tarczy jeszcze bardziej obniży VAT na energię elektryczną i rozszerzy grupę wsparcia, objętych dodatkiem energetycznym. Ma ona wynieść 6,8 mln gospodarstw domowych. Względem poprzedniej wersji projektu to wzrost o 4,2 mln gospodarstw domowych. Co więcej rząd obniży także VAT na ciepło z 23 do 8 proc. Chodzi o ciepło sieciowe, z którego korzystają współdzielenie i wspólnoty mieszkaniowe. Ma to wpłynąć na obniżki czynszu. Przeciętny rachunek rodzin, które korzystają z energii elektrycznej do ogrzewania spadnie kwartalnie nawet o ponad 319 zł., a bez 61 zł.

Wsparcie bezpośrednio do obywateli

Ostatnim elementem tarczy ma być mają być oszczędności w administracji. Zdaniem Premiera, pakiet ten, który – jego zdaniem - wspiera budżety domowe, obniża presję inflacyjną o 1-1,5 proc. - Częściowo amortyzujemy wysokie skutki inflacji dla budżetów domowych. Kluczem jest to, żeby dobrać narzędzia tak, żeby hamowały inflację, z drugiej strony, żeby nie hamowały rozwoju gospodarczego, a z trzeciej strony, żeby były rzeczywiście pomocne – powiedział. Podkreślił, że obniżki cen energii, paliw, gazu czy ciepła sieciowego muszą trafiać bezpośrednio do obywateli. - One nie mogą służyć przedsiębiorcom ciepłowniczym, paliwowym albo energetycznym do podnoszenia cen. Apeluję o rzetelne podejście od kształtowania marż – dodał Premier Morawiecki.