Rosstat nie podaje, ile (w tonach) wydobywa złota, srebra i innych metali szlachetnych oraz kamieni szlachetnych. Jednak procentowo produkcja złota wzrosła o 8,5 proc. do roku minionego, natomiast srebra- spadła o 0,1 proc.
Rosja należy do piątki największych dostawców złota na światowe rynki. Rosyjskie złoto zalega na Syberii i Dalekim Wschodzie. Na produkcję złota w Rosji składa się: wydobycie ze złóż; złoto wydobywane jako dodatek z rud metali kolorowych szczególnie miedzi; wreszcie złoto odzyskiwane z odpadów np.złomu elektronicznego.
Najwięcej dają złoża - ok. 180-200 ton rocznie; z odzysku pochodzi ok. 30 ton a z rud metali ok. 20 ton. W 2016 r rosyjska produkcja złota wyniosła w sumie 250 ton, co dało Federacji trzecie miejsce na świecie, podał portal goldomania.ru.
Wydobyciem złota zajmuje się 70 krajów co dało w minionym roku produkcję na poziome 3100 ton. To o 023 proc. więcej w ujęciu rocznym. Liderem rynku są Chiny (455 ton), przed Australią (270 ton) i Rosją. A w dziesiątce znalazły się też - USA, Kanada, Peru, RPA, Meksyk, Uzbekistan i Indonezja (100 ton).
W ciągu 175 lat produkcja złota na świecie wzrosła 100-krotnie. Do 2020 r spodziewany jest spadek produkcji w Chinach, Australii, USA i Rosji. Chodzi o wyczerpywanie się znanych zasobów, których światu starczyć ma jeszcze na pół wieku.