Dzisiaj rano akcje niektórych notowanych na GPW banków nieznacznie zyskują, np. Aliora (o 1,4 proc.), BZ WBK (0,8 proc.), Pekao (0,7 proc.), ale w większości tanieją. Przecena jest jednak umiarkowana. Spadają kursy akcji Handlowego i ING BSK (po 0,1 proc.), Getin Holdingu (0,6 proc.), PKO BP (1,2 proc.), Millennium (1,3 proc.), mBanku (2,1 proc.) i Getin Noble Banku (2,2 proc.).

Reakcja na wygraną PiS w wyborach parlamentarnych jest więc umiarkowana, co wskazuje, że proponowane przez tę partię obciążenia dla banków (głównie podatek bankowy) w dużym stopniu są już w cenach. Zdaniem części analityków PiS prawdopodobnie zdecyduje się na podatek bankowy od aktywów w wysokości 0,39 proc., co przyniosłoby budżetowi ok. 5 mld zł wpływów rocznie. ale według niektórych z nich tak czarny scenariusz dla banków nie jest jeszcze w cenie (raczej wyceniany jest ten w wersji z 0,25 proc. stopą opodatkowania).

W weekend pojawiały się z banków informacje dotyczące domiarów kapitałowych, nałożonych przez KNF indywidualnie na poszczególne banki w związku z ryzykiem, jakie generują ich portfele kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich (dotyczy to najbardziej mBanku, Millennium, PKO BP, Getin Noble Banku, BPH i BZ WBK). Z przekazanych do tej pory raportów wynika, że tylko Getin nie spełnia podwyższonych wymogów. Bank opracuje plan, który ma pozwolić mu spełniać wymogi najpóźniej od początku lipca 2016 r. Dodatkowo KNF

Ponadto KNF, począwszy już od początku 2016 roku , podniósł zalecane dla banków wskaźniki kapitałowe do co najmniej 10,25 proc. współczynnika kapitału Tier1 i 13,25 proc. TCR (łącznego współczynnika kapitałowego). Do tej pory wymagane były odpowiednio wskaźniki na poziomie 9 proc. i 12,5 proc.