Aktualizacja: 21.03.2025 15:31 Publikacja: 12.03.2025 04:58
Donald Trump jak dotąd zdawał się ignorować ostrą wyprzedaż na amerykańskim rynku akcji, uznając ją za problem tymczasowy
Foto: ALEX WONG / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
Kapitalizacja amerykańskiego rynku akcji spadła od szczytu z lutego aż o 4 bln dol. Nowojorski indeks giełdowy S&P 500 spadł od historycznego rekordu z 19 lutego do poniedziałkowego zamknięcia sesji o 8,6 proc. Jest on więc bliski wejścia w korektę. Nasdaq Composite jest już natomiast w korekcie, gdyż od rekordu z grudnia stracił ponad 10 proc. Podczas poniedziałkowej sesji amerykańskie indeksy giełdowe mocno zniżkowały. S&P 500 spadł o 2,7 proc., Dow Jones Industrial obniżył się o 2,1 proc., a Nasdaq Composite stracił aż 4 proc. Akcje Tesli spadły o 15,4 proc. Wtorkowa sesja zaczęła się jednak spokojniej. S&P 500 tracił wkrótce po otwarciu 0,3 proc., a Nasdaq Composite spadał wówczas o 0,1 proc. Część europejskich indeksów giełdowych wówczas lekko zyskiwała, a część umiarkowanie spadała. Kurs EUR/USD przebił poziom 1,09 dol. Notowania bitcoina chwilowo zeszły poniżej 80 tys. USD, by później wrócić w okolicę 82 tys. USD.
W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się już oficjalna część rozdania nagród, „Byków i Niedźwiedzi” oraz „Złotych Portfeli” przyznawanych przez Gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Emocji nie brakowało, a gala cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Redakcja „Parkietu”, najstarszego dziennika finansowego, przyznaje „Byki i Niedźwiedzie” elicie rynku kapitałowego. Już od ponad trzech dekad wskazujemy liderów godnych naśladowania.
Podczas rozmowy telefonicznej amerykańskiego prezydenta z rosyjskim dyktatorem, tajemniczy inwestor wprowadził na moskiewski parkiet akcje Gazpromu o równowartości 60 mln zł. Wycena koncernu obniżyła się o 3,3 proc. Także inne spółki należące do rosyjskiego państwa i oligarchów potaniały.
Środowy poranek przyniósł spadkową korektę zarówno w Warszawie, jak i na innych europejskich rynkach. Trend wzrostowy nadal jednak jest mocny,.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
We wtorek pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zwyżki wspinając się na nowe szczyty hossy. Motorem wzrostów są efektownie drożejące akcje banków, po które ruszyli inwestorzy z zagranicy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W piątek były wicepremier i minister obrony narodowej w rządzie Zjednoczonej Prawicy Mariusz Błaszczak usłyszał w prokuraturze zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z odtajnieniem części dokumentu planu użycia Sił Zbrojnych RP „Warta".
Jak informuje „Financial Times”, Stany Zjednoczone mają przymierzać się już do podpisania z Ukrainą umowy w sprawie dostępu do surowców mineralnych. Brytyjski dziennik twierdzi, że ma być ona dużo szersza niż ta, której nie podpisano ze względu na kłótnię, do której doszło w lutym między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu.
Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, poinformowała, że rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy wiatrakowej. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów.
Zbyt dobrze zna historię imperium. Zbyt mocno pachnie mu jego osobista sytuacja losami Mikołaja II. Też wojna, też stagnacja. Niepokoje.
- Jeśli amerykańscy liderzy akademiccy i biznesowi będą milczeć w obliczu autorytaryzmu Trumpa, będą tego żałować – pisze Dani Rodrik, ekonomista z Harvardu. Trump niszczy filary bogactwa USA, a wskaźnik niepewności pobił rekordy z kryzysu finansowego.
- Jeśli dziś rosyjski imperializm ma być realnie zatrzymany, państwa NATO muszą podnieść wydatki na obronność - mówił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Węgier prezydent Andrzej Duda.
Ustawa pozwalająca na czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do azylu, według nieoficjalnych informacji, zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny apeluje o zmiany w projekcie.
Straty Moskwy na froncie są tak przerażające, a postęp tak mały, że nawet gdyby Kreml poświęcił wszystkich Rosjan, i tak nie wystarczy ich, aby przejąć kontrolę nad całym państwem ukraińskim - mówi Camille Grand, zastępca sekretarza generalnego NATO w latach 2016–2022.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas