– Z jednej strony część spółek zawiesza oferty, a z drugiej w grudniu wpłynęło do KNF 10 prospektów, w tym cztery od debiutantów, oraz dwa memoranda, tj. najwięcej w skali miesiąca w 2015 r. – podkreśla Łukasz Dajnowicz z urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Od początku roku na GPW zadebiutowało 30 spółek. To najwięcej od 2012 r., ale niepokoi niska wartość ofert.
Ponadto statystykę liczbową poprawiają firmy przenoszące się z NewConnect. Stanowią ponad jedną trzecią wszystkich tegorocznych debiutantów. Kilkanaście firm czeka w kolejce i należy się spodziewać, że część z przejdzie na GPW w 2016 r. Mogą to być m.in. Sare, Bloober Team, Vivid Games, PGS Software czy Inno-Gene.
Ważnym elementem polskiego rynku kapitałowego są fundusze emerytalne, które – mimo osłabienia ich pozycji – nadal biorą udział w ofertach publicznych. Jakie mają plany na 2016 r.?
– Fundusz OFE PZU Złota Jesień zamierza brać udział w IPO. Warunkiem jest, aby emitenci starający się o kapitał prezentowali atrakcyjny model biznesowy i byli w dobrej sytuacji finansowej, umożliwiającej w przyszłości wypłatę dywidend – podkreśla Wojciech Backiel, członek zarządu PTE PZU. Wtóruje mu Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes i dyrektor ds. inwestycji w Nationale-Nederlanden PTE. – Każdą inwestycję analizujemy pod kątem oczekiwanego zwrotu oraz potencjalnego ryzyka – zaznacza.
Czytaj więcej w „Parkiecie"