Pierwszy debiut 2024 roku na NewConnect

Studio z grupy Ultimate Games w czwartek wejdzie na małą giełdę. Zapowiada rozwój biznesu i prace nad autorską grą.

Publikacja: 16.01.2024 03:00

Pierwszy debiut 2024 roku na NewConnect

Foto: Bloomberg

W sumie na warszawskiej giełdzie notowanych jest niemal sto spółek działających w sektorze gier, w tym ponad 70 na NewConnect. 18 stycznia do tego grona dołączy ConsoleWay, którego największym akcjonariuszem jest notowane na GPW Ultimate Games. Ma 32,16 proc. akcji uprawniających do takiej samej liczby głosów.

Historia debiutanta sięga 2012 r., ale w sektorze gier działa on od 2020 r., kiedy to zmieniono nazwę spółki i przedmiot jej działalności.

– Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 50 projektów dotyczących portowania gier – informuje Grzegorz Misztal, prezes ConsoleWay. Firma odpowiada za porty takich gier jak „House Flipper”, „Car Mechanic Pocket Edition” czy „Mr. Prepper”. Ma też w planach własną produkcję. Pod koniec 2024 r. chce zaprezentować demonstracyjną wersję „Crown of Greed”. To gra strategiczna, tworzona w mistycznej krainie inspirowanej mitologią słowiańską.

Czytaj więcej

Obligacje wracają do łask. Banki znowu kupują rządowy dług

Od stycznia do końca września 2023 r. przychody spółki spadły rok do roku o prawie 44 proc., do 1,1 mln zł. W dokumencie informacyjnym zarząd wyjaśnia, że jedną z przyczyn była ujemna zmiana stanu produktów. W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 r. studio wypracowało 184 tys. zł zysku netto wobec 246 tys. zł rok wcześniej.

18 stycznia do obrotu trafi milion akcji serii A, 120 tys. papierów serii B oraz 40 tys. serii C. Początkowo debiut planowano na 2021 r., ale ze względu na ówczesne warunki makroekonomiczne spółka postanowiła go przesunąć.

– Obecna sytuacja wydaje się być o wiele bardziej korzystna. Od 2023 r. liczba oraz wartości ofert publicznych rosną – podkreśla prezes. Dodaje, że giełda, a na początku NewConnect, wydaje się naturalną drogą dla wielu producentów gier, które dobrze prosperują.

– Wejście na giełdę bez emisji akcji ma kilka korzyści. Daje większą wiarygodność i transparentność, przez co w przyszłości łatwiej np. pozyskać kapitał. To też podniesienie prestiżu i promocja. Kolejną korzyścią są możliwości rozwoju przez zwiększenie kapitału, dywersyfikację akcjonariatu czy przejęcia. Wejście na giełdę ułatwia też określenie wyceny spółki i jej atrakcyjności dla inwestorów – mówi prezes.

Wartość światowego rynku gier rośnie. Do 2026 r. ma przekroczyć 200 mld dol. Największe rynki to USA i Chiny. Według Newzoo na ten pierwszy kraj przypada 46,4 mld dol., a na drugi 44 mld dol. Trzecia jest Japonia z 19 mld dol. Polskę znajdziemy w trzeciej dziesiątce.

W ostatnim czasie dużo się mówi o rynku chińskim. Z jednej strony dużym i perspektywicznym. Z drugiej jednak – skrępowanym licznymi ograniczeniami.

– Spadek wartości chińskiego rynku staje się faktem. Wpływ na to mają działania rządu Chin, takie jak ograniczanie liczby godzin, które przed konsolami i komputerami mogą spędzać młodzi gracze, kwestie monetyzacji czy skrzynek z tzw. loot boxami, czyli bonusami. Te nowe zasady ograniczają wydatki na gry online – mówi szef ConsoleWay. Dodaje, że już spowodowało to spadek wartości takich azjatyckich spółek jak Tencent, NetEase czy Krafton. A to poważni inwestorzy w branży gier, którzy wychodzą ze swoimi produktami i ofertą na rynki zachodnie. – Ta sytuacja powinna stworzyć pole do popisu innym spółkom, umożliwiając im wykorzystanie potencjału. To także szansa na zagarnięcie kawałka tortu dla polskich producentów gier takich jak ConsoleWay – uważa prezes.

Giełda
Świetny kwartał funduszy inwestycyjnych
Giełda
Spółki giełdowe potrzebują nowoczesnego HR
Giełda
WIG20 w trybie korekty. Trzeci tydzień z rzędu traci S&P 500
Giełda
Inwestorzy wierzą, że konflikt Iranu z Izraelem się już nie zaostrzy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Giełda
Notowani na GPW liderzy branży liczą na dalsze odbicie