Młode spółki technologiczne poszukują pieniędzy na wiele sposobów. Starają się pozyskać finansowanie z grantów, funduszy unijnych czy od aniołów biznesu. Pierwszy zastrzyk gotówki udaje się zorganizować w miarę prosto, ale później wiele firm popada w zastój. Na kolejne etapy rozwoju startupu potrzeba większych pieniędzy, a do tego czasu część spółek nie potrafiła z różnych przyczyn, również finansowych, udowodnić, że ich pomysł da się skomercjalizować.
Nowy akcelerator
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wspólnie z Beesfund SA podpisały porozumienie w sprawie stworzenia akceleratora, który ma ułatwić networking z całym systemem startupowym oraz budować zainteresowanie młodymi firmami technologicznymi wśród spółek giełdowych. – Wierzymy, że rynek kapitałowy może wesprzeć innowacyjne firmy we wczesnej fazie rozwoju i przygotować je do późniejszych emisji na rynku NewConnect bądź głównym rynku – przekonywał Jarosław Grzywiński, pełniący wówczas obowiązki prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jego zdaniem Beesfund ma identyfikować podmioty obecne na giełdzie i zainteresowane współpracą ze startupami. Grzywiński pozytywnie ocenia podpisane porozumienie. – To było jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku. Pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie pokonać pewien imposybilizm i wyjść z inicjatywą w kierunku polskiej przedsiębiorczości – mówił w programie #RZECZoBIZNESIE.
Planowana jest współpraca z innymi akceleratorami, funduszami ventures, fundacjami, które działają na rynku startupowym. Akcelerator GPW ma im pomagać w przedstawieniu ścieżki pozyskiwania finansów poprzez rynek kapitałowy.
– Do współpracy z GPW zainspirowały nas analogiczne rozwiązania działające na rozwiniętych giełdach świata. Jednocześnie nasz akcelerator jest autorskim projektem dostosowanym do regionalnych warunków – deklarował Arkadiusz Regiec, prezes Beesfund.
Akcelerator zaczął już działać i ogłoszono pierwszy nabór spółek. – Beesfund SA jest najmłodszym dzieckiem polskiego rynku kapitałowego. Nasi emitenci to głównie spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne, którym zapewniamy rozproszenie kapitału – średnio emisję obejmuje 140 inwestorów. Są to okoliczności sprzyjające powodzeniu oferty na NewConnect i budujące płynność rynku oraz zaufanie. Właśnie z tych powodów Giełda Papierów Wartościowych jest naszym naturalnym sojusznikiem. Jesteśmy polską spółką i wierzymy, że właśnie tutaj, przy wsparciu takiego partnera, będzie biło serce startupowego ekosystemu Europy Centralnej. Nasi emitenci w przyszłości będą regularnie debiutowali na rynku NewConnect, dlatego zdecydowaliśmy się na tę współpracę – tłumaczył prezes Beesfund SA.