W tym tygodniu  WIG stracił ok. 1 proc. Wczorajszy wzrost był symboliczny (+0,06 proc.) i nie zdołał zrekompensować trzech wcześniejszych, spadkowych sesji. Z kolei WIG20 w dniu 7 stycznia spadł poniżej psychologicznej bariery 2600 pkt. Pytanie, czy kupującym starczy sił, by ją przebić.

Wczoraj na zamknięciu sesji indeks blue chips wzrósł o 0,19 proc. i osiągnął wartość 2567,59 pkt. Dziś na otwarciu wzrósł o 0,18 proc. do 2572,11 pkt. - Ewentualnych dalszych wsparć dla spadków należy szukać na poziomach 2536 pkt  i 2500 pkt. Opory dla ewentualnych wzrostów należy wyróżnić na pułapach 2592 pkt i 2617 pkt – wskazują analitycy DM BDM.

Za oceanem rynki rozpoczęły wczorajszą sesję od wzrostów indeksów. Na otwarciu Dow Jones wzrósł o 0,35 proc., Nasdaq o 0,32 proc., a S&P 500 poszedł w górę o  0,3 proc. Na koniec dnia wzrosty wyniosły odpowiednio: 0,35 proc., 0,43 proc. oraz 0,17 proc.

Wczorajszy kalendarz nie obfitował w wiele wydarzeń makroekonomicznych. Obniżka stóp procentowych o 25 pkt bazowych  przez Radę Polityki Pieniężnej była oczekiwana i nie wypłynęła na notowania  spółek z warszawskiej giełdy.

Dziś może być ciekawiej. W kalendarzu mamy m.in. poranne odczyty dotyczące grudniowej inflacji konsumenckiej we Francji i produkcji przemysłowej za listopad w tym kraju. O godz. 13.45 na rynki może trafić decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, a na godz. 14.30 zaplanowano konferencję po posiedzeniu banku. Również Bank Anglii będzie dziś podejmował decyzję w sprawie ceny pieniądza (godz. 13). Eksperci spodziewają się, że zarówno EBC, jak i Bank Anglii pozostawią stopy na niezmienionym poziomie. Jeśli chodzi o dane makro - przed nami też odczyt danych dotyczących amerykańskiego rynku pracy (godz.14.30) oraz zapasów hurtowników (godz. 16.00).

Poznaliśmy już natomiast dane dotyczące chińskiego handlu zagranicznego. Zaskoczyły one in plus. Okazało się, że eksport w grudniu wzrósł o 14,1 proc. rok do roku, wobec prognoz na poziomie zaledwie 4 proc. Import z kolei poszedł w górę o 6 proc., podczas gdy oczekiwano że zwyżka wyniesie 3 proc. Te dane natchnęły optymizmem inwestorów w Azji – indeksy na tamtejszych giełdach zyskiwały. Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,7 proc.

Z kalendarium ze spółek z GPW – dziś ostatni dzień przyjmowania zapisów na akcje ZA Tarnów, odbędzie się też NWZA spółki Aplisens w sprawie zmian w radzie nadzorczej oraz NWZA Zakładów Automatyki Polna w sprawie umorzenia akcji własnych.

Powody do zadowolenia mogą mieć akcjonariusze Eurocashu. Analitycy JP Morgan rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla akcji tej spółki od zalecenia "przeważaj", wyznaczając cenę docelową na poziomie aż 60 zł. To najwyższa w historii rekomendacja dla Eurocashu.