Inwestorzy zaczną weekend w świetnych nastrojach. Amerykańskie giełdy po czterech z rzędu spadkowych sesjach zakończyły tydzień mocnym odbiciem. Od rana na giełdach globalnych rynkach panowała chęć do zakupów. Powodem były niezłe odczyty indeksów PMI w strefie euro. Zarówno wskaźnik w sektorze usług jak i PMI composite wzrosły. Powyżej progu 50 pkt. wyskoczył PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec co oznacza ożywienie w sektorze.
Pozytywnie odebrano również doniesienia na temat Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), który zwrócił się do grupy banków o uruchomienie linii kredytowej. Rzecznik EFSF powiedział, że taka linia kredytowa dałaby krótkoterminowy bufor finansowy. Banki potwierdziły, że otrzymały w piątek taką prośbę z EFSF. Inwestorzy odczytali to jako ruch w kierunku zlewarowania środków posiadanych przez EFSF, co zostało dobrze odebrane przez rynki.
To wywołało poprawę na rynku długu. Rentowność 10-letnich obligacji Hiszpanii spadła poniżej 7 proc. Inwestorzy czekali jeszcze na dane z amerykańskiego rynku pracy. Dwa dni temu obiecujące dane na temat zatrudnienia podała prywatna firma Automated Data Processing Inc. Według raportu ADP w lipcu zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło o 163 tys. Wówczas inwestorzy ostrożnie podeszli do tych informacji i postanowili poczekać na dzisiejsze twarde dane rządowe.
Okazało się, że przekroczyły one oczekiwania rynkowe. W lipcu wprawdzie stopa bezrobocia w USA nieoczekiwanie wzrosła do 8,3 proc. z 8,2 proc., ale jednocześnie w sektorze pozarolniczym stworzono 163 tys. miejsc pracy. Ten optymistyczny obraz dodatkowo wzmocniła publikacja indeksu ISM dla sektora usług, który wzrósł do 52,6 pkt. z 52,1 pkt. Rynek tymczasem oczekiwał jego spadku do 52 pkt.
Po tych doniesieniach na giełdach zapanowała euforia, a sesja za Oceanem, wystartowała na silnych plusach. W efekcie w Europie giełdy kończyły z mocnymi 4-5 proc. wzrostami. Za oceanem stabilny wzrost utrzymał się do końca sesji, a indeksy finiszowały blisko dziennych maksimów. Dow Jones wzrósł 1,69 proc. technologiczny Nasdaq zyskał 2 proc., a indeks szerokiego rynku S&P500 zakończył tydzień 1,90 proc. zwyżką.