Na plu­sie no­to­wa­nia koń­czy­ły rów­nież in­ne klu­czo­we eu­ro­pej­skie par­kie­ty. Pod koniec dnia niemiecki DAX rósł o 0,6 proc., a brytyjski FTSE250 o 0,2 proc. In­dek­sy giełd na Sta­rym Kon­ty­nen­cie za­chwia­ły się przej­ścio­wo po star­cie no­to­wań w USA. Par­kie­ty za oce­anem szyb­ko jed­nak wy­szły na plus, co wspar­ło też na­stro­je w Eu­ro­pie. No­to­wa­niom po­mo­gła in­for­ma­cja, że agen­cja ra­tin­go­wa Stan­dard & Po­or's pod­wyż­szy­ła per­spek­ty­wę dłu­go­ter­mi­no­we­go ra­tin­gu USA z ne­ga­tyw­nej do sta­bil­nej, utrzy­mu­jąc jed­no­cze­śnie ra­ting na po­zio­mie AA+.

In­we­sto­rom w Eu­ro­pie nie prze­szko­dzi­ły opu­bli­ko­wa­ne w week­end da­ne z go­spo­dar­ki chiń­skiej, któ­re oka­za­ły się nie­co słab­sze od ocze­ki­wań. Pro­duk­cja prze­my­sło­wa te­go kra­ju w ma­ju wzro­sła o 9,2 proc., pod­czas gdy eks­per­ci ocze­ki­wa­li zwyż­ki o 9,3 proc. Dy­na­mi­ka pro­duk­cji po­zo­sta­ła na jed­nym z naj­niż­szych po­zio­mów od czte­rech lat. Przy­spie­sze­nia nie za­no­to­wa­ła też sprze­daż de­ta­licz­na, któ­ra w ma­ju wzro­sła o 12,9 proc., co oka­za­ło się zgod­ne z ocze­ki­wa­nia­mi (w kwiet­niu zwyż­ka się­gnę­ła 12,8 proc.). Roz­cza­ro­wa­ła po­nad­to dy­na­mi­ka eks­por­tu. W ma­ju wzrósł on o 1 proc., wo­bec ocze­ki­wa­nych 1,5 proc.

W po­nie­dzia­łek te da­ne wy­da­wa­ły się nie mieć więk­sze­go wpły­wu na prze­bieg no­to­wań w Eu­ro­pie. Do­mi­no­wa­ły po­zy­tyw­ne na­stro­je wy­wo­ła­ne opu­bli­ko­wa­ny­mi w pią­tek da­ny­mi z ame­ry­kań­skie­go ryn­ku pra­cy. Słab­sze od ocze­ki­wań od­czy­ty od­da­li­ły bo­wiem wid­mo za­koń­cze­nia ilo­ścio­we­go lu­zo­wa­nia po­li­ty­ki pie­nięż­nej.

W gro­nie naj­więk­szych spół­ek z warszawskiego parkietu naj­le­piej po­ra­dzi­ły so­bie PKO?BP i Pe­kao, któ­rych ak­cje po­dro­ża­ły po 2,4 proc. Przez ca­ły dzień dro­ża­ły też pa­pie­ry KGHM po tym, jak pre­zes Her­bert Wirth po­in­for­mo­wał, że za­rząd Polskiej Miedzi roz­wa­ża wpro­wa­dze­nie jej ak­cji do ob­ro­tu na gieł­dzie w Lon­dy­nie. Możliwe jest też ponowne wprowadzenie na parkiet w Toronto KGHM International. Uda­ne­go dnia nie mie­li zaś ak­cjo­na­riu­sze PZU, któ­re­go kurs zniż­ko­wał o 2,3 proc. Na sze­ro­kim ryn­ku wy­róż­nił się Kom­pu­tro­nik, któ­re­go pa­pie­ry po­dro­ża­ły o 12,8 proc. O 14,5 proc. prze­ce­nio­ne zo­sta­ły zaś ak­cje znaj­du­ją­ce­go się w upadłości układowej ABM Solid.