Wczoraj zachodnioeuropejskie giełdy dzielnie odrabiały straty z ostatnich dni. Tymczasem GPW nadal tkwiła w marazmie. Obroty były niewielkie, a zmiany indeksów oscylowały w okolicach zera. Jak będzie dziś? Na otwarciu wtorkowych notowań WIG spadł o 0,05 proc., a WIG20 poszedł w dół o 0,12 proc. do 2430,67 pkt. Zobaczymy, co przyniosą kolejne godziny sesji. Po wczorajszym bogatym kalendarzu publikacji makro, dzisiejszy również prezentuje się imponująco. Warto odnotować m.in. dane o listopadowej inflacji Wielkiej Brytanii  (godz.10.30) oraz strefy euro (godz. 11). Jeszcze przed południem napłynie też grudniowy odczyty niemieckiego indeksu instytutu ZEW, który obrazuje nastroje wśród tamtejszych analityków. Prognozowany jest lekki wzrost do 55 pkt. Natomiast o godz. 14 czeka nas odczyt dotyczący przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w listopadzie w polskiej gospodarce. Szczególnie te ostatnie dane mogą mieć wpływ na nastroje, panujące na warszawskiej giełdzie. Prognozy zakładają, że wynagrodzenie w listopadzie wzrosło o 2,9 proc.  w ujęciu rok do roku. Z kolei zatrudnienie ma pójść w górę symbolicznie – o 0,1 proc.

Jednak uwaga inwestorów na światowych giełdach już od kilku dni koncentruje się przede wszystkim na USA. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Jutro wieczorem dowiemy się, czy już w tym roku rozpocznie się ograniczanie skupu aktywów. Mimo wyraźnych sygnałów świadczących o poprawie kondycji amerykańskiej gospodarki, większość ekspertów wciąż spodziewa się pierwszego cięcia dopiero pod koniec I kwartału przyszłego roku. Po kilku dniach korekty na Wall Street, wczoraj notowania świeciły tam na zielono. Na finiszu sesji Dow Jones Industrial wzrósł o 0,82 proc., a

S&P 500 o 0,63 proc. Z kolei Nasdaq poszedł w górę o 0,71 proc. Umiarkowanie dobre nastoje panowały też na azjatyckich giełdach. Na koniec dnia indeks Nikkei 225 wzrósł o 0,83 proc.

Jeśli chodzi o dane ze spółek, warto odnotować, że PZU jest coraz bliżej przejęcia akcji Croatia Osiguranje. Wczoraj wieczorem chorwackie Ministerstwo Finansów podało, że wiążące oferty złożyły właśnie PZU oraz  firma Adris. Z kolei PKO BP pochwalił się, że przeszedł pozytywnie kolejne badanie adekwatności kapitałowej przeprowadzone przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Natomiast Mirbud podał, że zawarł umowę na realizację projektu o wartości ponad 66 mln zł.

Zobaczymy też, jak będzie sobie dziś radzić Mieszko. DM PKO BP obniżył rekomendację dla akcji tej spółki z „kupuj" do „trzymaj" z ceną docelową na poziomie 4,6 zł. - W perspektywie najbliższych miesięcy wyzwaniem dla wielu producentów słodyczy będzie utrzymanie dotychczasowych marż ze względu na drożejące surowce – czytamy w rekomendacji. Z kolei ING rozpoczął wydawanie rekomendacji dla Wieltonu od zalecenia "kupuj" z ceną 7,8 zł.