Z Ukrainy napływają informacje o tym, że separatyści przejmują kolejne punkty w tym kraju (m.in. w Doniecku). To na pewno nie poprawia nastrojów panujących na rynkach finansowych.  Na otwarciu poniedziałkowych notowań WIG spadł o 0,69 proc.,  a WIG20 poszedł w dół o 0,92 proc. do 2448,8 pkt. Piątkową sesję warszawskiej giełdzie udało się zakończyć na plusie, jednak skala wzrostów nie była imponująca. Zdecydowanie gorzej wypadła sesja na Wall Street. Na początku przewaga podaży nie była jeszcze tak widoczna. Jednak na finiszu notowań inwestorzy wyraźnie zaczęli realizować zyski. Dow Jones spadł o prawie 1 proc., a S&P500 poszedł w dół o 1,25 proc. Zdecydowanie gorzej, zniżkując aż o 2,6 proc. poradził sobie technologiczny Nasdaq.

W ubiegłym tygodniu kluczowym momentem była piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Okazały się nieco gorsze od oczekiwań. W tym tygodniu inwestorzy z uwagą będą śledzić środową publikację protokołu z marcowego posiedzenia Fedu (po raz czwarty obniżył wtedy QE3 o 10 mld USD). Tego samego dnia – tylko kilka godzin wcześniej – o wysokości stóp procentowych decydować będzie Rada Polityki Pieniężnej. Jednak tu praktycznie wszyscy są zgodni – na zmianę wysokości stóp trzeba będzie jeszcze poczekać. Tym niemniej warto posłuchać późniejszej konferencji przedstawicieli RPP.

Dziś w kalendarzu makro zbyt wielu publikacji nie ma. Za nami już dane o lutowej produkcji przemysłowej Niemiec. Okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań. W skali miesiąc do miesiąca produkcja wzrosła o 0,4 proc. wobec prognozowanych 0,3 proc. Z kolei rok do roku zwyżka wyniosła 4,8 proc. podczas gdy oczekiwano 4,7-proc. dynamiki. Ze względu na historyczny charakter tych danych, nie należy się spodziewać, aby miały większy wpływ na rynki. Z kolei o godz. 10.30 poznamy kwietniowy indeks Sentix, czyli barometr  nastrojów inwestorów dla strefy euro. Prognozowany jest wzrost do 14,5 pkt z 13,9 pkt w poprzednim miesiącu.

Jeśli chodzi o wydarzenia ze spółek, warto odnotować, że dziś kończą się zapisy na akcje Prime Car Management w transzy dla inwestorów instytucjonalnych. Dzisiaj również odbędzie się NWZA Ganta w sprawie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego. Z kolei notowane na NewConnect PSW Capital zostanie wycofane z obrotu giełdowego za szereg naruszeń obowiązków informacyjnych.

Tymczasem na rynek napływają nowe rekomendacje: PKO BP zaleca „kupuj" dla akcji PZU z ceną docelową na poziomie 468 zł. - W naszej ocenie PZU oferuje atrakcyjny strumień dywidend w najbliższych latach (stopa dywidendy na poziomie 8 proc.) – podkreślają eksperci.