Po pieniądze na integrację (społeczną, naukową, edukacyjną i kulturalną) obszaru pogranicza mogą sięgnąć m.in. samorządy oraz organizacje pozarządowe. Dotacje można przeznaczyć np. na współpracę szkół oraz uczelni wyższych i przygotowywanie wydarzeń turystycznych, kulturalnych i sportowych.

– W tym naborze najważniejsza jest architektura projektów. Ideą konkursu jest to, żeby pieniądze trafiły do mniejszych podmiotów. Dlatego przyjmujemy wnioski o dofinansowanie  tzw. projektów parasolowych, wdrażanych poprzez mikroprojekty – tłumaczy Andrzej Słodki, ekspert ds. programu. Dofinansowanie dla projektów parasolowych musi zawierać się pomiędzy  225, a  900 tys. euro. Każdy z nich musi składać się z zestawu mikroprojektów (co najmniej pięciu i maksymalnie z dwudziestu). Te z kolei muszą mieścić się w widełkach od 10 do 50 tys. euro. – Odpowiedzialność za realizację mniejszych przedsięwzięć bierze partner wiodący projektu parasolowego – tłumaczy Słodki przypominając jednocześnie, że dofinansowanie nie ma na celu wygenerowania zysku dla któregokolwiek z partnerów projektu parasolowego lub mikroprojektu.

Dotychczas odbyły się dwa konkursy w tym programie, który w Polsce obejmuje wydzielone podregiony w czterech województwach (Lubelskie, Podlaskie, Podkarpackie i Mazowieckie). Pierwszy z pulą 16,1 mln euro i drugi z 88 mln euro. I mimo że budżet programu wynosi 186,2 mln euro to zanosi się na to, że obecny nabór wniosków (można je składać do 14 czerwca br.) będzie ostatnim, gdyż pozostałe pieniądze trafią na tzw. projekty strategiczne, w tym budowę przejść granicznych.