Budowa zakładu termicznego zagospodarowania odpadów (spalarni) ma pochłonąć — według szacunków — 600 mln zł. Z czego unijne pieniądze mają pokryć około połowy kosztu tej inwestycji.

Wybrano dwie potencjalne lokalizacje regionalnej instalacji do termicznego przekształcania energetycznego odpadów. Na terenie Zakładu Utylizacyjnego Gdańsk - Szadółki oraz na terenie zakładów papierniczych IP Kwidzyn. Konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji odbyły już w Kwidzynie oraz w sąsiadującej z Zakładem Utylizacyjnym gminie Kolbudy. 9 września rozpoczynają się konsultacje społeczne w Gdańsku.

Budowa spalarni jest głównym celem projektu o nazwie „System gospodarki odpadami dla Metropolii Trójmiejskiej”. Głównym powodem realizacji tej inwestycji jest wynikający z przepisów unijnych fakt, że po 2013 roku zabronione będzie gromadzenie na składowiskach odpadów, które wykorzystać można do celów energetycznych, czyli tzw. frakcji energetycznej. Inwestorem projektu budowy spalarni dla metropolii jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Spalarnia ma powstać do końca 2013 r.

W ciągu kilkunastu lat ma powstać w Polsce kilkanaście spalarni m.in. w Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy, Białymstoku czy Łodzi. Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, który ma już spalarnię. Realizuje właśnie projekt jej rozbudowy w formule PPP. W Unii Europejskiej istnieje 400 instalacji termicznego przekształcania odpadów.