Ułatwienie to wynika z ostatniej zmiany rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka". Część nowych przepisów dotyczy tzw. projektów celowych czyli badań przemysłowych lub prac rozwojowych realizowanych przez firmy. - Jeśli chodzi o działanie 1.4 "Innowacyjnej gospodarki" to główną zmianą jest umożliwienie przedsiębiorcom składania projektów partnerskich. Wnioskodawca działający we współpracy z innymi przedsiębiorcami będzie mógł wnioskować o dofinansowanie całego projektu (także wydatków ponoszonych przez partnerów pod warunkiem, że spełniają oni warunki określone dla beneficjentów) - wyjaśnia Dariusz Wojtaszek z PARP. - W takich przypadkach wyniki prac badawczych będzie mógł wdrożyć wnioskodawca bądź jego partner - dodaje. Przedsiębiorca będzie mógł nie tylko zrealizować projekt w partnerstwie z inną firmą, ale też z organizacją badawczą.

- Zmiana rozporządzenia dopuszczająca realizację projektów w partnerstwie jest kolejnym krokiem w kierunku likwidacji barier dla przedsiębiorców chcących pozyskać środki z UE na prowadzenie badań i wdrażanie ich efektów w postaci nowych, innowacyjnych produktów. Włączenie do katalogu kosztów kwalifikowanych wydatków ponoszonych przez partnera na etapie prowadzenia badań przemysłowych czy prac rozwojowych usprawni projekt i uczyni go relatywnie tańszym. Dodatkową korzyścią będzie też ułatwiona dyfuzja wiedzy i rozwiązań innowacyjnych pomiędzy partnerami - komentuje dla "Rz" - Małgorzata Okularczyk, dyrektor Działu Doradztwa Publicznego firmy doradczej Collect Consulting.

Ekspertka dodaje, że pomimo faktu, iż każde rozwiązanie systemowe umożliwiające efektywniejsze wydatkowanie środków europejskich spotyka się z aprobatą wnioskodawców, entuzjazm przedsiębiorców wzrósłby też z pewnością, gdyby pulę dostępnych środków na dwa najbliższe nabory zwiększono z krajowej rezerwy wykonania. Do tego potrzebna jest jednak decyzja tzw. komitetu monitorującego program, a ten zbierze się dopiero w drugiej połowie marca. Tymczasem najbliższy konkurs na te dotacje zaczyna się już 7 marca i potrwa do 8 kwietnia. Jego budżet to 199 mln zł.