Program ma być realizowany w latach 2014 – 2020. Zastąpi trzy obecne inicjatywy: 7. Program Ramowy, aspekty innowacyjności Programu Ramowego Konkurencyjności i Innowacji oraz wkład UE do Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii.
„Horyzont 2020" jako pierwszy skupi wszystkie środki unijne na badania naukowe i innowacje rozdzielane bezpośrednio przez Brukselę w ogólnoeuropejskich konkursach. Prostsza struktura, jeden zbiór przepisów i ograniczenie biurokracji mają sprawić, że dostęp do pieniędzy na innowacje będzie łatwiejszy. Program ma wspierać wszelkie ich formy, i to od fazy badań po wejście na rynek.
619 mln euro to pula na wspieranie wszelkich form innowacji we wszystkich typach małych i średnich firm
– W obecnych, tak radykalnie zmienionych warunkach gospodarczych potrzebujemy nowej koncepcji europejskich badań naukowych i innowacji – tłumaczyła wczoraj w Brukseli Máire Geoghegan-Quinn, unijna komisarz do spraw badań, innowacji i nauki. – „Horyzont 2020" zapewnia bezpośredni bodziec dla gospodarki oraz bazę naukowo-techniczną i konkurencyjność przemysłu na przyszłość – dodała Geoghegan-Quinn.
Nie tylko nauka i przemysł
Program będzie się składał z trzech części. Pierwszą poświęcono nauce, drugą przemysłowi, a trzecią wyzwaniom społecznym dotyczącym wszystkich Europejczyków. Wszystkie podzielono na sześć głównych zagadnień. Chodzi m.in. o czystą energię, transport i bezpieczeństwo żywnościowe.