To oferta m.in. dla banków, instytucji gwarancyjnych oraz firm leasingowych, które swe produkty kierują do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Cosme czyli „Program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw" to nowy ogólnoeuropejski program ramowy przewidziany na lata 2014-2020. Jest on następcą "Programu na rzecz konkurencyjności i innowacyjności – CIP". W programie Cosme na finansowanie sektora MŚP przewidziano 1,4 mld euro. Nowy program będzie funkcjonował na zasadzie gwarancji finansowania dla banków i innych instytucji finansowych pomagając zapewnić im więcej pożyczek i leasingu finansowego dla MŚP. Pomoc dla firm przyjmie formę m.in. kredytów inwestycyjnych, leasingu, pożyczek podporządkowanych oraz gwarancji bankowych.

Przepływ pieniędzy będzie analogiczny jak w programie CIP, a więc od Komisji Europejskiej przez Europejski Fundusz Inwestycyjny i następnie pośredników finansowych do przedsiębiorców w poszczególnych krajach. 22 lipca br. Komisja Europejska zarządzająca programem zawarła porozumienie z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, w myśl którego EFI wybierze narodowych pośredników finansowych, a następnie ci będą oferować finansowanie przedsiębiorcom w swoich krajach. Konkurs EFI na pośredników właśnie otwarto.

Oczekując na ich wyłonienie w nowym programie polscy przedsiębiorcy mogą wciąż skorzystać z "Programu na rzecz konkurencyjności i innowacyjności – CIP". Jego oferta w Polsce jest wciąż aktualna. Do wzięcia jest jeszcze około 2 mld zł preferencyjnego finansowania w formie pożyczek i poręczeń.

W Polsce po środki z EFI (w formie gwarancji) w ramach programu CIP sięgnęło aż siedmiu pośredników. Są to: Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, BPH, Fundusz Poręczeń Kredytowych Polfund, Europejski Fundusz Leasingowy, Polski Fundusz Gwarancyjny oraz Alior Bank. Trzy z tych instytucji pieniądze unijne już rozdystrybuowało pośród przedsiębiorców, ale oferta czterech pozostałych pośredników (Pekao, BPH, Polfund i Alior Bank) jest wciąż aktualna. Oferta Alior Banku (pożyczki dla start-upów), który jako ostatni z polskich instytucji finansowych dołączył do programu CIP (w tym roku) będzie ważna nawet aż do 17 marca 2017 r.