W Polsce także można stosować takie rozwiązanie. Nie jest tu konieczna zmiana przepisów – wystarczyłaby ogólna interpretacja ministra finansów.
[srodtytul]Fundacje pytają [/srodtytul]
[b] 10 i 11 grudnia 2009 r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie[/b] odbędą się sprawy kilkunastu największych organizacji charytatywnych skupionych w koalicji „SMS bez VAT”. Wystąpiły one do ministra finansów z wnioskami o interpretacje. Przedstawiły w nich własne stanowisko, że kwoty darowizn nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania. Czy minister się z nimi zgodził? Tego niestety nie wiadomo. Odmówił bowiem odpowiedzi na pytanie, uznając, że fundacje nie są stroną w sprawie.
Sąd nie rozstrzygnie więc, w jaki sposób obliczać podstawę opodatkowania, ale jedynie czy minister powinien udzielić interpretacji. Z dużym prawdopodobieństwem warszawski WSA przyzna rację fiskusowi. Takie były bowiem rozstrzygnięcia w dwóch tego rodzaju sprawach, które trafiły do innych sądów administracyjnych. Uznały one, że z pytaniem w tej sprawie powinni się zwrócić operatorzy telefonii komórkowej, a nie fundacje. To oni bowiem naliczają i odprowadzają VAT.
[srodtytul]Darowizny wolne[/srodtytul]