Nowe zwolnienie dla fundacji

Organizacja, która inwestuje swój dochód w instrumenty finansowe, nie musi płacić od niego podatku

Aktualizacja: 20.10.2009 04:24 Publikacja: 20.10.2009 01:54

Nowe zwolnienie dla fundacji

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Także wtedy, gdy zarządzać nimi będzie towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

To poszerza zwolnienie przysługujące fundacjom i stowarzyszeniom za sprawą nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (DzU nr 165, poz. 1316), która zmienia także ustawę o CIT oraz ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiany przepisów podatkowych będą obowiązywać od jutra.

 

 

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT nie płacą podatku organizacje, które spełniają dwa warunki:

> ich celem statutowym jest m.in. działalność naukowa, kulturalna, w zakresie ochrony środowiska, pomocy społecznej, kultury fizycznej i sportu,

> na te cele przeznaczają swoje dochody.

Zwolnienie to jest zachętą do działań społecznie użytecznych. Ma zastosowanie, jeśli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele statutowe.

Ustawodawca określił przy tym, jakie formy lokowania kapitału nie odbierają prawa do zwolnienia. Katalog zawarty w art. 17 ust. 1e ustawy o CIT obejmuje m.in. nabycie:

> papierów wartościowych lub niebędących nimi instrumentów finansowych, jeżeli nabycie nastąpiło w ramach zarządzania portfelem (pod warunkiem ich zdeponowania na odrębnym rachunku),

> jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Od jutra ten katalog zostanie poszerzony. Zwolnione z podatku będą też dochody lokowane w papierach wartościowych lub niebędących nimi instrumentach finansowych (np. kontraktach terminowych), jeżeli ich nabycie nastąpiło w ramach zarządzania portfelem także na podstawie umowy z towarzystwem funduszy inwestycyjnych (patrz ramka).

 

 

Z obecnego brzmienia ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że trzeba go odprowadzać od umów pożyczek (z wyjątkiem zwolnionych). Po zmianie opodatkowane będą tylko pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku.

– Może się wydawać, że to mało istotna nowelizacja, bo z kodeksu cywilnego wynika, że nic innego nie może być przedmiotem pożyczki. Problem w tym, że polskie podmioty zawierają także umowy podlegające prawu innych państw. Chodzi przede wszystkim o banki inwestycyjne i instytucje finansowe, które podpisują umowy pożyczek papierów wartościowych. Dotychczas ustawa o PCC nie mówiła, czy należy się od nich podatek. Z nowego brzmienia przepisów wnioskować można, że nie – mówi Maciej Wilczkiewicz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Dodaje, że nowelizacja niestety nie rozwiązuje wszystkich problemów. Podmiot pożyczający papiery wartościowe najczęściej przekazuje bowiem ich właścicielowi depozyt, który jest zabezpieczeniem zwrotu. On nie jest już wyraźnie wyłączony z opodatkowania. Wszystko zależy od tego, czy organy podatkowe potraktują pożyczkę papierów wartościowych i ustanowienie depozytu jako jedną umowę czy też jako odrębne transakcje. Kolejną kwestią jest, czy omawiane zmiany mają charakter merytoryczny czy precyzujący. Nadzieję na przychylne spojrzenie fiskusa daje uzasadnienie do nowelizacji. Wynika z niego, że już pod rządami obecnych przepisów podatek od pożyczek papierów wartościowych nie powinien być pobierany, a zmiana ma tylko wyeliminować wątpliwości interpretacyjne.

 

 

Poszerzenie zakresu zwolnienia daje fundacjom i stowarzyszeniom większe możliwości lokowania dochodów. Do tej pory nie musiały płacić CIT, jeśli same nabyły jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub, inwestując, korzystały z usług np. biur maklerskich. Od środy bez ryzyka kwestionowania prawa do zwolnienia będą mogły też powierzyć zarządzanie swoim portfelem instrumentów finansowych (opcji, kontraktów terminowych, swapów) towarzystwu funduszy inwestycyjnych. Dochody z tego tytułu będą zwolnione z CIT. Oczywiście później fundacja musi je wydać na cele statutowe. Nie ma na to żadnego terminu, dlatego może najpierw lokować pieniądze w inwestycjach pomnażających kapitał.

 

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorów: p.wojtasik@rp.pl, k.pilat@rp.pl

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego