„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024
Aktualizacja: 04.09.2019 14:40 Publikacja: 04.09.2019 14:37
Petr Koblic, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Pradze
Foto: parkiet.com
GS: Giełdy papierów wartościowych z całego świata zmagają się ze spadającą liczbą ofert publicznych i zmniejszającymi się obrotami. Wygląda na to, że w pewnym sensie wychodzą one z mody. Z drugiej strony rośnie jednak popularność crowdfundingu, private equity, venture capital i wszystkich niepublicznych aktywów. Jak pańska giełda sobie z tym radzi?
PK: Prawdopodobnie raczej powinienem powiedzieć, jak powinny sobie z tym radzić giełdy, gdyż nasza giełda nie robi niczego innego niż inne parkiety. Opisałeś to wszystko perfekcyjnie. Może nieco nie zgodziłbym się w kwestii crowdfundingu, który jest naprawdę malutką częścią rynku. Jest raczej problem z private equity. Te fundusze ściągają spółki z giełd. Mamy do czynienia z dużą, sejsmiczną zmianą w zarządzaniu aktywami – od portfeli aktywnych ku pasywnym, takich jak ETF koncentrujące się na spółkach blue chip. To pozostawia średnie i małe spółki pozbawione uwagi. To są duże problemy. Widzieliśmy te zmiany w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat, ale delistingi trwają już od kilku lat. Musimy więc jako branża podjąć śmiałe działania. Musimy rozmawiać z regulatorami, jak reagować na te trendy.
W jubileuszowym X Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach uczestniczyło ponad 2800 gości. Kongres okazał...
Uczelnie, tak jak firmy, zarządzają majątkiem i zasobami ludzkimi. Wyzwania, jakie się z tym wiążą, stały się os...
Potrzebne są wspólne działania wszystkich interesariuszy związanych z internetem i wychowywaniem dzieci.
Joint action is needed from all stakeholders concerned with the internet and raising children.
Trzeba wykorzystać dostępne dane i technologie, aby zapewnić pacjentowi szybszy dostęp do usług medycznych – mów...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas