Wydatki na obsługę prawną gminy a odliczenie VAT

Gdy faktury za obsługę prawną są związane także z czynnościami zwolnionymi czy poza VAT, gmina nie może z nich odliczyć pełnego podatku.

Aktualizacja: 13.03.2020 07:51 Publikacja: 13.03.2020 07:18

Wydatki na obsługę prawną gminy a odliczenie VAT

Foto: AdobeStock

W czwartek fiskus wygrał przed Naczelnym Sądem Administracyjnym spór o pełne odliczenie VAT od gminnych wydatków na obsługę prawną. Sąd zgodził się, że jeśli faktury nie dotyczą wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, to gmina musi ograniczyć odliczenie podatku.

Wydatki na prawnika

Z wnioskiem o interpretację przepisów o VAT wystąpiła jedna z nadmorskich gmin miejskich. Chciała się upewnić, czy może odliczyć VAT od usług kancelarii prawnej, która ją obsługuje. Wskazała, że jej usługi będą polegały m.in. na przeprowadzeniu prawnopodatkowych analiz dotyczących VAT przy umowach sponsoringowych czy barterowych, udzielaniu bieżących konsultacji i porad oraz postępowań. Samorządowcy szczegółowo opisali, z jakimi czynnościami będą związane usługi kancelarii. Jednocześnie podkreślają, że czynności doradcze świadczone przez kancelarię są związane wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Nie są one związane z wykonywaniem czynności zwolnionych z VAT lub poza VAT. Dlatego uważają, że gmina ma prawo do pełnego odliczenia podatku z faktur wystawionych przez kancelarię.

Czytaj także: Obsługa prawna na rzecz gminy a odliczenie VAT

Innego zdania był jednak fiskus. Uznał, że gmina powinna każdorazowo przeanalizować daną fakturę za usługi prawne pod kątem związku z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi oraz niepodlegającymi VAT. I gdy nie jest możliwe rzetelne wyodrębnienie podatku związanego wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, może odliczyć VAT, ale na podstawie specjalnej proporcji. Inaczej mówiąc, fiskus nie zgodził się z tezą, że gmina ma prawo do pełnego odliczenia podatku od usług doradztwa prawnego.

Samorządowcy zaskarżyli interpretację i w pierwszej instancji wygrali. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku stwierdził, że fiskus popełnił błąd przy wydawaniu interpretacji, ponieważ wykroczył poza to, co gmina napisała we wniosku. Tymczasem zgodnie z przepisami powinien trzymać się stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika. Skoro zatem gmina napisała, że faktury z kancelarii mają związek wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, to miała prawo do pełnego odliczenia VAT.

Tylko ze sprzedażą

Ostatecznie jednak gminie nie udało się swoich racji obronić przed NSA. Jak tłumaczył sędzia NSA Arkadiusz Cudak, prawdą jest, że w przypadku spraw interpretacyjnych urzędnicy i sąd są związani stanem faktycznym przedstawionym we wniosku. Ale w ocenie NSA w spornej sprawie fiskus nie wyszedł poza stan faktyczny.

Gmina co prawda zastrzegła, że faktury za obsługę prawną miały związek wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, jednak ze szczegółowego opisu wynika, że były związane z czynnościami spoza VAT, np. dzierżawą plaż. Było to więc stanowisko gminy, a nie opis. W tej sytuacji fiskus słusznie uznał, że gminie przysługuje tylko prawo do proporcjonalnego odliczenia. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 1875/15

W czwartek fiskus wygrał przed Naczelnym Sądem Administracyjnym spór o pełne odliczenie VAT od gminnych wydatków na obsługę prawną. Sąd zgodził się, że jeśli faktury nie dotyczą wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, to gmina musi ograniczyć odliczenie podatku.

Wydatki na prawnika

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
Sądy i trybunały
Bodnar zdegraduje sędziów? Tzw. "neosędziowie" zostaną cofnięci do roli asystentów
Sądy i trybunały
Rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej SN? Adam Bodnar: absolutnie
Podatki
Afera paragonowa. Kontrolerów można nie lubić, ale nie wolno im przeszkadzać
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań