Michał Pudełko pracuje w przychodni w Dublinie, a po godzinach uczy angielskiego mieszkających w Irlandii Polaków. Od wiosny ma jednak coraz mniej chętnych na swoje lekcje.
– Jeszcze w lutym czy marcu na jedno moje ogłoszenie odpowiadało kilkanaście osób, teraz najwyżej dwie – mówi Pudełko. Z jego rozmów z rodakami wynika, że część z nich szykuje się do powrotu, więc nie inwestują w dalszą naukę języka. Podają dwa powody: polepszenie warunków ekonomicznych w Polsce i brak perspektyw awansu w Irlandii, gdzie rośnie ryzyko recesji gospodarczej.
Podobnie jest w Hiszpanii oraz w Wielkiej Brytanii – ta ostatnia do niedawna była głównym punktem docelowym zarobkowych wyjazdów tysięcy Polaków. Problemy gospodarcze i rosnące bezrobocie zmniejszają tam popyt na pracowników, w tym także na polskich fachowców.
1,5 mln osób opuściło Polskę za pracą w ostatnich latach – wynika z zeszłorocznych wyliczeń rzecznika praw obywatelskich
Według najnowszego raportu Pracuj.pl, największego portalu rekrutacyjnego w Polsce, w drugim kwartale liczba zgłoszonych przez zagranicznych pracodawców ofert pracy dla specjalistów spadła do niespełna 1300. To o 10 proc. mniej niż w pierwszym kwartale i aż o ponad jedną trzecią mniej niż rok wcześniej.