Przeciętny udział akcji w portfelach funduszy emerytalnych wyniósł 28,2 proc. (bez danych z Nordea OFE) na koniec lipca. Miesiąc wcześniej był bardzo podobny – 28,4 proc.
Zarządzający OFE utrzymują niski udział tych walorów, bo nie wierzą, że w tym roku sytuacja na giełdzie się poprawi. – Polska gospodarka najlepsze ma już za sobą i jest to częściowo uwzględnione w cenach akcji. Wiele zależy od tego, czy stopy procentowe znów zostaną podniesione – mówi zarządzający jednym z OFE. Zdaniem ekspertów na giełdzie nie ma podstaw do wzrostu, bo Polacy, którzy wycofali pieniądze z funduszy inwestycyjnych, szybko do nich nie wrócą, a zagranicznych inwestorów zniechęca silny złoty.
OFE mają mało akcji w portfelach, bo jeszcze bardziej ograniczają ryzyko, gdyż zbliża się publikacja wyników za ostatnie trzy lata. Te wyniki zostaną ogłoszone przez nadzór finansowy w październiku. W lipcu wartość jednostek rozrachunkowych OFE wzrosła przeciętnie o 1,2 proc. To efekt wzrostu kursów akcji firm z WIG oraz WIG20. Ale nie wszystkich. Wyniki OFE podwyższyły głównie akcje banków, TP SA oraz spółek budowlanych i deweloperskich. Od początku roku stopa zwrotu jest jednak wciąż ujemna i wynosi minus 7,7 proc.
– Byliśmy ostrożni, jeśli chodzi o udział akcji w portfelu inwestycyjnym, co wynikało z oceny koniunktury giełdowej oraz ze zbyt wygórowanych, naszym zdaniem, wycen spółek na GPW. Dużą wagę przyłożyliśmy do starannej selekcji akcji, m.in. przeważając sektory tzw. defensywne, takie jak energetyka i telekomunikacja. Na bardzo dobry wynik w lipcu miało również wpływ odbicie na rynku obligacji, które wykorzystaliśmy – mówi Marcin Wójcik, analityk OFE Generali. Ten fundusz w lipcu miał najlepszą stopę zwrotu i jest w czołówce, jeśli chodzi o ten rok.
Najmniej akcji (wraz z papierami NFI) w portfelu na koniec lipca miały: Bankowy (24,2 proc.), Skarbiec-Emerytura (25 proc.) i Aegon (25,4 proc.). Największy ich udział utrzymuje Polsat (39,5 proc.). Kolejny za nim jest ING, ale ma tych walorów aż o prawie 10 pkt proc. mniej. Według wstępnych wyliczeń część akcji mógł w lipcu sprzedać fundusz PZU Złota Jesień lub Skarbiec-Emerytura. W przypadku tego ostatniego to może być dodatkowo efekt dostosowywania się do portfela Aegonu, z którym się łączy. Z kolei na zakup akcji mogły się zdecydować takie OFE, jak Generali czy Warta.