Przepisy tarczy antykryzysowej pozwalają na uelastycznienie zatrudnienia. I tak np. pracodawcy, którzy z powodu koronawirusa odnotowali spadek obrotów, mogą:
* ograniczyć minimalny okres nieprzerwanego odpoczynku pracownika – dobowy, z 11 do 8 godzin, i tygodniowy – z 35 do 32 godzin;
* wprowadzić system równoważnego czasu pracy, w którym możliwe jest wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin;
* stosować mniej korzystne warunki zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę w zakresie i przez czas uzgodniony w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami załogi.
Ułatwień jest więcej. Możliwa jest więc późniejsza zapłata zaliczek na podatek dochodowy (kwietniowej i majowej na początek czerwca), podatku od przychodów z budynku (za miesiące od marca do maja do 20 lipca), opłat z użytkowania wieczystego (z końca marca na koniec czerwca). Odroczono też wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej. Miał obowiązywać od 1 lipca 2020 r., teraz termin ten został przesunięty na 1 stycznia 2021 r.
Podatnicy PIT i CIT, którzy z powodu Covid-19 ponieśli stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2020 r., mogą o wysokość tej straty obniżyć odpowiednio dochód lub przychód uzyskany z działalności gospodarczej w 2019 r. Obniżenie jest jednorazowe i nie może być większe niż 5 mln zł. W celu skorzystania z odliczenia straty należy złożyć korektę zeznania podatkowego za 2019 r.
Podatnicy PIT i CIT mogą odliczyć od dochodu (przychodu) nawet do 200 proc. wartości darowizny przekazanej od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. na przeciwdziałanie Covid-19.
Jest też zwolnienie ze stosowania przepisów o tzw. złych długach. Dzięki temu podatnicy PIT i CIT nie muszą zwiększać dochodu, który jest podstawą obliczenia należnych w 2020 r. zaliczek na podatek z pozarolniczej działalności gospodarczej, o niezapłacone w terminie zobowiązania.