Reklama
Rozwiń

Niska inflacja jednym z warunków zmiany waluty

Od tego, jak szybko będą rosnąć u nas ceny, będzie zależało, kiedy przyjmiemy wspólną walutę

Publikacja: 29.09.2009 03:49

Niska inflacja jednym z warunków zmiany waluty

Foto: www.sxc.hu

Poziom inflacji należy bowiem do tzw. kryteriów z Maastricht. Ich spełnienie warunkuje wejście do unii walutowej.

Na czym polega kryterium inflacyjne? Kraj, który chce wejść do strefy euro, musi mieć inflację nie wyższą, niż wynosi średni wskaźnik wzrostu cen w trzech krajach Unii Europejskiej z najniższą inflacją powiększony o 1,5 pkt proc. Przy tym pod uwagę brana jest średnia roczna inflacja z ostatnich 12 miesięcy.

Ponadto w unijnych porównaniach wykorzystywany jest obliczany przez Eurostat, biuro statystyczne UE, wskaźnik HICP (harmonized index of consumer prices – zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych), a nie CPI (consumer price index – indeks wzrostu cen konsumpcyjnych) obliczany przez Główny Urząd Statystyczny.

Roczna inflacja obliczana przez GUS wyniosła w sierpniu 3,7 proc, co oznacza, że ceny od sierpnia 2008 r. wzrosły o tę wartość. Tymczasem Eurostat – według swojej metodologii – oszacował roczny wzrost cen w naszym kraju na 4,3 proc. Jeden z powodów, dla których inflacja „unijna” różni się od „krajowej”, to nieco inny skład tzw. koszyka cen towarów i usług.

Średnioroczna inflacja HICP w Polsce wyniosła w sierpniu 4 proc. Na takim samym poziomie jest od lutego. Tymczasem kryterium inflacyjne od blisko roku systematycznie się obniża. W sierpniu wynosiło niewiele ponad 1,7 proc. Kiedy mamy szanse spełnić kryterium inflacyjne z Maastricht? – Nie sądzę, by było to możliwe wcześniej niż za rok, dwa lata – mówi Urszula Kryńska, ekonomistka Banku Millennium. Dodaje, że wartość referencyjną będzie obniżać deflacja w części unijnych krajów.

Nie zawsze jednak kryterium inflacyjne było poza naszym zasięgiem. Polska spełniała je od grudnia 2005 r. do września ubiegłego roku. Zdarzały się wówczas takie miesiące, w których to nasz kraj należał do czołowej trójki w UE i to od poziomu inflacji w Polsce zależała wysokość kryterium z Maastricht (wtedy właśnie była dokonywana ocena gotowości Litwy do przystąpienia do strefy euro, Litwini nie znaleźli się w unii walutowej).

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora