Białoruś stara się o zagraniczne inwestycje

W ciągu trzech lat nasz sąsiad zamierza sprzedać kilkaset firm

Publikacja: 06.09.2010 04:48

Największe pieniądze administracja Aleksandra Łukaszenki zapewne uzyska ze sprzedaży banków. Część z

Największe pieniądze administracja Aleksandra Łukaszenki zapewne uzyska ze sprzedaży banków. Część z nich może być sprzedana za pośrednictwem warszawskiej giełdy.

Foto: Rzeczpospolita

Władze na Białorusi ruszają z zakrojonym na szeroką skalę programem prywatyzacji.

– Do 2013 r. zamierzamy sprzedać około 500 przedsiębiorstw. Teraz przeprowadzamy pilotażową prywatyzację pięciu firm – zapowiada w rozmowie z „Rz” prof. Wiktar Gajsionak, ambasador Białorusi w Polsce. Podkreśla, że państwowym przedsiębiorstwom przyglądają się też inwestorzy polscy. Pod ich lupą są zarówno małe, jak i większe firmy. – Widać też zainteresowanie dużymi firmami. Między innymi największym ubezpieczycielem Belgosstrakh interesuje się PZU – mówi Gajsionak. Dodaje, że w tej sprawie nie zostały podjęte ostateczne decyzje.

Część przedsiębiorstw może zostać sprywatyzowana poprzez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Nad wejściem na polską giełdę zastanawia się część banków, kontrolowanych przez Mińsk.

– Niektóre z nich już współpracują z warszawską giełdą. Prowadzone są prace związane z wprowadzeniem banków na GPW, ale nie wiem, na jakim znajdują się etapie – twierdzi ambasador. W Warszawie swoje przedstawicielstwa ma Belarusbank (największy pożyczkodawca na Białorusi), Belinvestbank oraz BPS. Dwa pierwsze uczestniczą już w specjalnym projekcie polskiej giełdy, polegającym na promocji naszego parkietu za granicą i pozyskiwaniu spółek zagranicznych. Tamtejszy rynek kapitałowy znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Na przełomie lipca i sierpnia Białoruś po raz pierwszy wyemitowała euroobligacje. W dwóch transzach Mińsk pozyskał miliard dolarów. Obligacje były oferowane również w krajach unijnych. – Wśród kupujących znalazły się też polskie fundusze – wskazuje Gajsionak. Nie zdradza jednak, jakie instytucje mają w swoich portfelach białoruskie papiery.

Między Białorusią i Polską współpraca rozwija się też w energetyce. Kulczyk Holding i Belenergo podpisały już umowę o budowie elektrowni węglowej pod Grodnem. Projekt zakłada też połączenie białoruskiego i polskiego systemu energetycznego. Polacy chcą uczestniczyć też w innych projektach w tym sektorze.

– Mamy duże złoża torfu, które można wykorzystać do produkcji energii. Poza tym zamierzamy rozwijać energetykę odnawialną, m.in. produkcję biomasy, budowę biogazowni. W tych przedsięwzięciach zamierzają uczestniczyć również polskie spółki – podkreśla białoruski dyplomata. Dzięki takim działaniom Mińsk chce zmniejszyć uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych. Między innymi dlatego sprowadza ropę z Wenezueli. Przez porty w Estonii, na Łotwie i Litwie dostarczane są próbne partie tego surowca. Czy mogą popłynąć też przez Polskę? – Generalnie tak. Wszystko jednak zależy od ceny. Obecnie sprawdzamy, przez który port będzie najbardziej opłacalne sprowadzanie ropy. Jeśli polska strona będzie zainteresowana i zaoferuje korzystne warunki tranzytu, to można byłoby rozważyć taką propozycję – twierdzi Gajsionak.

Ambasador zwraca uwagę, że rośnie zainteresowanie inwestycjami na Białorusi. – Pozyskujemy inwestorów m.in. przez tzw. agentów inwestycyjnych. Jednym z nich jest polska spółka AKJ Capital kierowana przez biznesmena Jana Wagę (przez wiele lat współpracował z Janem Kulczykiem). Pracuje ona nad wieloma projektami i myślę, że jeszcze w tym roku usłyszymy o nowych, dużych polskich inwestycjach na Białorusi – uważa Gajsionak.

Chodzi o branżę spożywczą, budowlaną, hotelarską, a także wprowadzenie polskiej sieci sklepów samoobsługowych.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=a.szurek@rp.pl]a.szurek@rp.pl[/mail][/i]

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku