Bruksela za większą konkurencją audytorów

Dominacja tzw. wielkiej czwórki jest niebezpieczna – ocenia Komisja Europejska. Postuluje wyraźne rozdzielenie działów zajmujących się audytem i doradztwem. Tylko w Polsce ten rynek jest warty 4 mld zł

Publikacja: 14.10.2010 04:14

Bruksela za większą konkurencją audytorów

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

[i]Korespondencja z Brukseli[/i]

– Czy to jest normalne i zdrowe, że ta sama firma przegląda księgi przedsiębiorstwa i mu doradza? Czy jest możliwe zachowanie całkowitej niezależności? – pytał wczoraj Michel Barnier, unijny komisarz rynku wewnętrznego.

Dziś na rynku audytu i doradztwa dominują: PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, Deloitte & Touche i KPMG.

Barnier zapowiedział, że za kilka miesięcy przedstawi propozycje konkretnych zmian. Eksperci KE podkreślają, że nie działają w próżni: ich propozycja jest reakcją na wątpliwości zgłaszane przez krajowe instytucje nadzorujące audytorów. – Ostatnio mieliśmy takie sygnały z Wielkiej Brytanii i Holandii – mówi ”Rz” ekspert Komisji. Pierwsza wątpliwość to umieszczenie w tej samej firmie działu badającego księgi i działu świadczącego usługi doradcze. Audytorzy mówią o ”szklanych ścianach” wewnątrz ich firm, ale komisarz im nie wierzy. Rozważa propozycję nałożenia ograniczeń na działalność doradczą.

Drugi problem stwarza koncentracja na rynku audytu, którą Barnier nazywa wręcz oligopolem. – Na 100 największych firm z giełdy londyńskiej aż 99 jest badanych przez kogoś z wielkiej czwórki – wylicza. W praktyce wybór audytora jest ograniczony, a często to wręcz bank sugeruje klientowi, którego audytora ma wybrać, jeśli chce dostać kredyt.

Ta koncentracja jest szczególnie widoczna wśród dużych przedsiębiorstw. Dziś średnio w Europie 70 proc. rynku należy do wielkiej czwórki.

Jej dominację widać też w Polsce, choćby na przykładzie spółek giełdowych. Według szacunków ”Rz” rynek audytu i doradztwa nad Wisłą jest warty 4 mld zł. – Stawki za audyt w Polsce są znacząco niższe niż w regionie i w całej UE. Polskie spółki wymagają od renomowanych firm audytorskich ciągłych zniżek cenowych. Nie zmniejsza się natomiast odpowiedzialność, a środowisko podlega ciągłym obostrzeniom i dodatkowym regulacjom, które często zwiększają zakres przeprowadzanych prac – tłumaczy Stacy Ligas, partner w KPMG.

Komisja Europejska rozważa zmuszenie dużych przedsiębiorstw do wyboru dwóch audytorów, w tym jednego mniejszego. Mógłby on dzięki temu uzyskać doświadczenie w badaniu ksiąg dużych spółek i stworzyć konkurencję dla oligopolu.

Dominacja czwórki firm to nie tylko problem braku konkurencji, ale też niebezpieczeństwa w razie upadku jednej z nich. – Co się stanie, gdy nagle jedna czwarta ważnych spółek straci audytora? – zastanawia się Barnier. Bruksela rozważa ułatwienie życia inwestorom poprzez wprowadzenie europejskiego paszportu. Uzyskanie prawa do prowadzenia audytu w jednym państwie członkowskim umożliwiałoby automatycznie działalność na terenie całej Unii.

– Propozycja stworzenia niezależnej instytucji, do której będzie się zgłaszała firma potrzebująca audytora i który będzie nominował taki podmiot, jest dyskusyjna. Wcześniej nie była nigdzie stosowana – twierdzi Antoni Reczek, prezes PwC w Polsce.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, [mail=a.slojewska@rp.pl]a.slojewska@rp.pl[/mail][/i]

[b][link=http://www.rp.pl/artykul/549366.html]Komentarz Anny Koper:[/link][/b]

[i]Korespondencja z Brukseli[/i]

– Czy to jest normalne i zdrowe, że ta sama firma przegląda księgi przedsiębiorstwa i mu doradza? Czy jest możliwe zachowanie całkowitej niezależności? – pytał wczoraj Michel Barnier, unijny komisarz rynku wewnętrznego.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego