Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który ma umożliwić skuteczniejsze ściąganie należności budżetu państwa i samorządów.
Minister finansów chce dzięki tym zmianom poprawić efektywność postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających. Zaproponował więc likwidację barier prawnych utrudniających sprawne dochodzenie należności budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego.
Nacisk położył zwłaszcza na usprawnienie i przyspieszenie uzyskiwania pieniędzy z majątku wspólnego małżonków oraz od tzw. dłużników rzeczowych (właścicieli nieruchomości obciążonych hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym). Dlatego też rozszerzył uprawnienia egzekucyjne na inne organy - np. dyrektora oddziału ZUS, który będzie organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania następujących środków egzekucyjnych z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z renty socjalnej, z wierzytelności pieniężnych czy rachunków bankowych. W efekcie wzrosną też dochody budżetowe.