Lewandowski będzie miał mniejszy wpływ na nowy budżet UE

Polski komisarz ds. budżetu nie będzie miał wiodącej roli w przygotowaniu nowego budżetu Unii na okres po 2013 roku

Publikacja: 10.02.2011 01:33

Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu. KE

Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu. KE

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

[i]Korespondencjaz Brukseli[/i]

Ze względu na narodowe programy oszczędnościowe (albo wydatki antykryzysowe) wiele państw Unii deklarowało, że chce cięcia wydatków unijnych. To poważnie zagraża szczególnie dziedzinom ważnym dla Polski, czyli  polityce regionalnej i funduszom spójności. W takim kontekście trzeba czytać próbę ograniczenia rangi polskiego komisarza.

„Rz” dotarła do listu, który w imieniu Barroso wysłała do dyrektorów w Komisji Europejskiej Catherine Day, sekretarz generalna KE. Irlandka jest najwyższym rangą urzędnikiem KE, zwierzchnikiem całej administracji i prawą ręką Barroso. List nie pozostawia złudzeń odnośnie do roli polskiego komisarza w pracach nad nową wieloletnią perspektywą finansową po roku 2013: będzie on tylko jednym z członków specjalnie powołanej w tym celu grupy komisarzy, na której czele stanie Barroso.

„Grupa komisarzy budżetowych pod kierunkiem przewodniczącego Barroso będzie nadzorować prace przygotowawcze nad wieloletnimi ramami finansowymi” – brzmi fragment wewnętrznego dokumentu KE.

Prace przygotowawcze będą się odbywały w poszczególnych dyrekcjach generalnych, z których każda sporządzi projekt wydatków w swojej dziedzinie. O swoich wyliczeniach musi na bieżąco informować nie tylko Dyrekcję Generalną ds. Budżetu, której politycznym zwierzchnikiem jest komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski, ale – jak wynika z listu – również Sekretariat Generalny, na czele którego stoi Catherine Day, a polityczną kontrolę sprawuje Barroso. To oznacza, że od samego początku, już na etapie technicznych wyliczeń, Barroso chce mieć kontrolę nad nową perspektywą finansową.

Jak wytłumaczono nam w Komisji Europejskiej, rola samego Barroso i powołanie specjalnej grupy komisarzy są uzasadnione „horyzontalnym wymiarem” wieloletnich ram finansowych. Sam Lewandowski w rozmowie z „Rz” wyraził przekonanie, że będzie miał wpływ na projekt. – Po spotkaniach mam przeświadczenie, że sporo od nas (jego i jego gabinetu politycznego – red.) zależy, jeśli chodzi o wizję i znalezienie złotego środka między realizmem a ambicjami – powiedział polski komisarz.

Danuta Hübner, eurodeputowana PO, była unijnym komisarzem w latach 2003 – 2009 i pamięta negocjacje nad obecnie obowiązującą wieloletnią perspektywą finansową. – Rola komisarza ds. budżetu będzie w tych negocjacjach bardzo mała – mówi „Rz” była komisarz ds. polityki regionalnej. Jak pamięta, to przede wszystkim komisarze odpowiedzialni za poszczególne kosztowne polityki negocjują kawałki im przypadające, czyli rolnictwo, polityka spójności itp. – A całość będzie w rękach Barroso. To on będzie kontrolował i negocjował z państwami członkowskimi – mówi Hübner. I radzi polskiemu rządowi, aby jak najszybciej zaczął pracować z poszczególnymi komisarzami odpowiadającymi za ważne dla nas dziedziny.

[ramka]

[srodtytul]Terminy[/srodtytul]

Ostateczny projekt, w jaki sposób mają powstać nowe wieloletnie ramy finansowe, Jose Barroso przedstawi w czerwcu, potem stanie się on przedmiotem negocjacji państw członkowskich. Według obecnych przewidywań uzgodnienie ostatecznego planu Unii może nastąpić w pierwszej połowie 2012 roku, gdy rotacyjne przewodnictwo w UE będzie sprawować Dania. Na razie nie wiadomo, na ile lat opiewać będzie propozycja. Obecna perspektywa finansowa [/ramka]2007 – 2013 liczy siedem lat.

[i]Korespondencjaz Brukseli[/i]

Ze względu na narodowe programy oszczędnościowe (albo wydatki antykryzysowe) wiele państw Unii deklarowało, że chce cięcia wydatków unijnych. To poważnie zagraża szczególnie dziedzinom ważnym dla Polski, czyli  polityce regionalnej i funduszom spójności. W takim kontekście trzeba czytać próbę ograniczenia rangi polskiego komisarza.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej