Cudzoziemcy wśród najbogatszych w Wielkiej Brytanii

Najbogatsi ludzie Wielkiej Brytanii to Hindus i dwaj rosyjscy oligarchowie. Zgromadzili majątki, o których poddani królowej mogą tylko pomarzyć

Publikacja: 10.05.2011 03:31

28 mld dolarów - Lakshmi Mittal

28 mld dolarów - Lakshmi Mittal

Foto: Rzeczpospolita

 

Jak co roku „Sunday Times" opublikował ranking tysiąca najbogatszych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Przybyło 20 miliarderów i jest ich teraz 73. W ciągu roku łączny majątek tysiąca najbogatszych zwiększył się o 18 proc. i sięga 395,8 mld funtów (prawie 650 mld dol.). To więcej, niż wynosi jedna trzecia brytyjskiego długu państwowego.

Cudzoziemcy na pudle

Podium należy do cudzoziemców. Na czele, podobnie jak przed rokiem – stalowy magnat Lakshmi Mittal, który jednak najwięcej stracił przez ostatni rok. Jego majątek wart był rok temu 22,5 mld funtów, a dziś oceniony został na 17 mld funtów (ok. 27,9 mld dol.).

Największym wygranym jest oligarcha, Uzbek z pochodzenia, Aliszer Usmanow (57 lat) – współwłaściciel londyńskiego Arsenalu, koncernu metalurgicznego Metalloinvest, domu wydawniczego Kommersant i najnowszego nabytku – notowanej na giełdzie w Londynie spółki Mail.ru. Mieszkający w rezydencji pod Londynem oligarcha wskoczył na drugie miejsce z szóstego, a majątek rozrósł się z 4,7 mld funtów do 12,4 mld dol. (ok. 20 mld dol.)

Usmanow ma rezydencje rozsiane nie tylko w Wielkiej Brytanii. Włada też jedną z najdroższych ulic świata (według rankingu Cushman & Wakefield) – Via Romazzino w Porto Cervo na Sardynii. Kupił po prostu część ulicy – osiem domów ulokowanych jeden obok drugiego.

Na trzecie miejsce, z drugiego, spadł popularny na Wyspach, ale jeszcze bardziej na lodowatej Czukotce – właściciel Chelsea, a także wicegubernator Czukotki Roman Abramowicz (44 lata) z 10 mld funtów (16,4 mld dol.). Jego stan posiadania powiększył się  o 3 mld funtów.

Arystokraci i celebryci

Dopiero na czwartym miejscu pierwszy poddany Jej Królewskiej Mości – arystokrata Gerald Cavendish Grosvenor (6,7 mld funtów – ok. 11,5 mld dol.). Szósty książę Westminsteru ma 60 lat i rozległe dobra ziemskie w Lancashire, Cheshire i Szkocji oraz kawałki Mayfair i Belgravia w centrum Londynu. Pieniądze robi w handlu nieruchomościami, gdzie działa jego spółka Grosvenor Group.

Na liście licznie reprezentowana jest finansjera z londyńskiego City (180 osób), która wyraźnie odbiła się od kryzysowego dna 2009 r. Najbogatszy jest 39-letni Nat Rotschild (2 mld funtów). Jego ojciec lord Jacob Rothschild został wyceniony na 1 mld funtów. Wśród bankierów największy majątek (150 mln funtów) zgromadził Roger Jenkins, prezes Barclays.

Wśród celebrytów najbogatszy jest... kucharz. Ale nie byle jaki – 36-letni Jamie Olivier zrobił oszałamiającą karierę (i pieniądze), propagując zdrowe odżywianie z czystych ekologicznych farm. W Londynie prowadzi restaurację Fifteen, pisze książki kucharskie i wymyśla przepisy. Już mu to dało majątek szacowany na 106 mln funtów. Jeszcze młodszy bogacz to aktor jednej roli – 22-letni Daniel Radcliffe. Zagranie Harry'ego Pottera w ośmiu odsłonach dało 48 mln funtów majątku.

Na Wyspach, podobnie jak na całym świecie, majątki należą głównie do mężczyzn. Wśród 1000 najbogatszych wyspiarzy jest tylko 105 kobiet z łącznym majątkiem 45,2 mld funtów. Na czele piosenkarka Kirsty Bertarelli, która po rozwodzie ze szwajcarskim miliarderem warta jest 6,9 mld funtów. Pięknej eksmodelce Slavicy Ecclesonte (53 lata) rozwód ze starszym o 26 lat Bernim, szefem Formuły 1, dał 743 mln funtów majątku.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki i.trusewicz@rp.pl

Jak co roku „Sunday Times" opublikował ranking tysiąca najbogatszych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Przybyło 20 miliarderów i jest ich teraz 73. W ciągu roku łączny majątek tysiąca najbogatszych zwiększył się o 18 proc. i sięga 395,8 mld funtów (prawie 650 mld dol.). To więcej, niż wynosi jedna trzecia brytyjskiego długu państwowego.

Cudzoziemcy na pudle

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje