Jak co roku „Sunday Times" opublikował ranking tysiąca najbogatszych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Przybyło 20 miliarderów i jest ich teraz 73. W ciągu roku łączny majątek tysiąca najbogatszych zwiększył się o 18 proc. i sięga 395,8 mld funtów (prawie 650 mld dol.). To więcej, niż wynosi jedna trzecia brytyjskiego długu państwowego.

Cudzoziemcy na pudle

Podium należy do cudzoziemców. Na czele, podobnie jak przed rokiem – stalowy magnat Lakshmi Mittal, który jednak najwięcej stracił przez ostatni rok. Jego majątek wart był rok temu 22,5 mld funtów, a dziś oceniony został na 17 mld funtów (ok. 27,9 mld dol.).

Największym wygranym jest oligarcha, Uzbek z pochodzenia, Aliszer Usmanow (57 lat) – współwłaściciel londyńskiego Arsenalu, koncernu metalurgicznego Metalloinvest, domu wydawniczego Kommersant i najnowszego nabytku – notowanej na giełdzie w Londynie spółki Mail.ru. Mieszkający w rezydencji pod Londynem oligarcha wskoczył na drugie miejsce z szóstego, a majątek rozrósł się z 4,7 mld funtów do 12,4 mld dol. (ok. 20 mld dol.)

Usmanow ma rezydencje rozsiane nie tylko w Wielkiej Brytanii. Włada też jedną z najdroższych ulic świata (według rankingu Cushman & Wakefield) – Via Romazzino w Porto Cervo na Sardynii. Kupił po prostu część ulicy – osiem domów ulokowanych jeden obok drugiego.

Na trzecie miejsce, z drugiego, spadł popularny na Wyspach, ale jeszcze bardziej na lodowatej Czukotce – właściciel Chelsea, a także wicegubernator Czukotki Roman Abramowicz (44 lata) z 10 mld funtów (16,4 mld dol.). Jego stan posiadania powiększył się  o 3 mld funtów.

Arystokraci i celebryci

Dopiero na czwartym miejscu pierwszy poddany Jej Królewskiej Mości – arystokrata Gerald Cavendish Grosvenor (6,7 mld funtów – ok. 11,5 mld dol.). Szósty książę Westminsteru ma 60 lat i rozległe dobra ziemskie w Lancashire, Cheshire i Szkocji oraz kawałki Mayfair i Belgravia w centrum Londynu. Pieniądze robi w handlu nieruchomościami, gdzie działa jego spółka Grosvenor Group.

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

Na liście licznie reprezentowana jest finansjera z londyńskiego City (180 osób), która wyraźnie odbiła się od kryzysowego dna 2009 r. Najbogatszy jest 39-letni Nat Rotschild (2 mld funtów). Jego ojciec lord Jacob Rothschild został wyceniony na 1 mld funtów. Wśród bankierów największy majątek (150 mln funtów) zgromadził Roger Jenkins, prezes Barclays.

Wśród celebrytów najbogatszy jest... kucharz. Ale nie byle jaki – 36-letni Jamie Olivier zrobił oszałamiającą karierę (i pieniądze), propagując zdrowe odżywianie z czystych ekologicznych farm. W Londynie prowadzi restaurację Fifteen, pisze książki kucharskie i wymyśla przepisy. Już mu to dało majątek szacowany na 106 mln funtów. Jeszcze młodszy bogacz to aktor jednej roli – 22-letni Daniel Radcliffe. Zagranie Harry'ego Pottera w ośmiu odsłonach dało 48 mln funtów majątku.

Na Wyspach, podobnie jak na całym świecie, majątki należą głównie do mężczyzn. Wśród 1000 najbogatszych wyspiarzy jest tylko 105 kobiet z łącznym majątkiem 45,2 mld funtów. Na czele piosenkarka Kirsty Bertarelli, która po rozwodzie ze szwajcarskim miliarderem warta jest 6,9 mld funtów. Pięknej eksmodelce Slavicy Ecclesonte (53 lata) rozwód ze starszym o 26 lat Bernim, szefem Formuły 1, dał 743 mln funtów majątku.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki i.trusewicz@rp.pl