Wojciechowski przypomina, że w większości państw UE już zrównano wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do poziomu 65 lat lub wprowadzono reformy, w wyniku których zostanie on wkrótce podniesiony do tego poziomu. – Niemcy, Duńczycy i Hiszpanie poszli dalej i w najbliższych latach rozpoczną stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego dla obu płci do 67 lat, a Brytyjczycy do 68 lat – wylicza.
W wielu krajach UE wiek emerytalny kobiet podnoszono szybko. Na przykład w Wielkiej Brytanii, na Łotwie i na Węgrzech o sześć miesięcy na rok, a na Słowacji o dziewięć miesięcy rocznie. – Gdybyśmy szybciej podnosili wiek emerytalny kobiet, to po dziesięciu latach saldo finansów publicznych poprawiłoby się o ok. 1 proc. PKB w porównaniu z ok. 0,5 proc. PKB w wariancie z exposé premiera – mówi Wojciechowski. FOR wylicza, że w dzisiejszych warunkach ta różnica to ok. 8 mld zł, czyli więcej, niż budżet może realistycznie zyskać rocznie z planowanej podwyżki składki rentowej o 2 pkt proc. – Nie czarujmy się, alternatywą do podwyższania wieku emerytalnego jest podwyżka podatków – dodaje Wojciechowski. – W efekcie ograniczy to perspektywy szybkiego wzrostu gospodarczego.
Platforma Obywatelska do pomysłu przyspieszenia podchodzi ostrożnie. – Ekspertom łatwo jest teoretyzować i przedstawiać wyliczenia, jednak musimy pamiętać, że zmiany będą dotyczyć milionów Polek i Polaków – mówi Krystyna Skowrońska (PO), wiceszefowa Komisji Finansów Publicznych. Podkreśla, że ostateczna wersja wydłużenia wieku emerytalnego zostanie wprowadzono dopiero po konsultacjach społecznych.
Wysoki rangą urzędnik z Kancelarii Premiera uważa jednak, że reforma emerytalna będzie szybsza. – Premier zapowiedział wydłużanie wieku emerytalnego, by przygotować Polaków na zmianę – tłumaczy. – Kolejnym krokiem będzie przyspieszenie zmian.
Przeciwne zmianom są PiS i SLD. – Sytuacja naszego kraju jest inna niż tych z Europy Zachodniej – mówi posłanka Sojuszu Anna Bańkowska, była szefowa ZUS. – W Niemczech wydłużano wiek emerytalny, bo m.in. nie miał kto zastąpić pracowników na rynku pracy. W Polsce panuje olbrzymie bezrobocie wśród młodych. A wydłużenie wieku emerytalnego jeszcze im dostęp do pracy utrudni.
Dlatego SLD proponuje zostawienie Polakom wyboru późniejszego przechodzenia na emeryturę.