Fitch uważa, że wznowienie rozmów KE z Węgrami w sprawie pomocy finansowej jest pozytywnym sygnałem, ale proces zabezpieczenia wsparcia będzie niepewny i nie przekreśla długoterminowych zastrzeżeń Fitcha wobec tego kraju.
Odpowiednia i zaplanowana w odpowiednim czasie pomoc pozwoli obniżyć ryzyko fiskalne i zewnętrznego finansowania. Byłoby to pozytywne dla Węgier i zmniejszyłoby szanse na obniżenie ratingu tego kraju. Fitch liczy na to, że węgierski rząd dostrzeże korzyści płynące z zapewnienia sobie wielostronnego wsparcia finansowego i odpowiednio je wykorzysta.
Amerykańska agencja oczekuje, że wprawdzie negocjacje między Komisją a Węgrami będą się toczyć bez przerw, to europejski organ będzie bacznie monitorował, czy Budapeszt stosuje się do jego zaleceń. Mimo Komisja że nie prowadzi działań prawnych w stosunku niezależności banku centralnego, to postanowiła zwrócić się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie dwóch innych zastrzeżeń wobec Węgrów dotyczących ochrony danych osobowych i wieku emerytalnego dla sędziów.
Biorąc pod uwagę toczące się od kilku miesięcy spory między Węgrami a Unią Europejską oraz twarde węgierskie stanowisko w kluczowych sprawach, Fitch spodziewa się długich i skomplikowanych negocjacji.
Długoterminowe obawy i zastrzeżenia wobec Węgier, które zostały podniesione przez Fitcha w styczniu przy okazji obniżenia ratingu tego kraju z BBB- do BB+, nie zostały złagodzone. Zastrzeżenia agencji dotyczą dużego węgierskiego narażenia na ryzyko związane z bankami i gospodarką strefy euro, znacznym zadłużeniem publicznym i prywatnym, nieprzewidywalnością rządu oraz możliwością pogorszenia się sytuacji fiskalnej kraju. Fitch podkreśla, że wznowienie rozmów między Komisją a Węgrami nie zmienia negatywnego ratingu tego kraju.