Większość gospodarstw domowych odkłada większe wydatki, nie kupuje książek, ogranicza zakupy w sklepach specjalistycznych i luksusowych, szuka tańszej żywności i odzieży. Nie oznacza to, że wszyscy zbiednieliśmy – wciąż trzymamy w bankach blisko 500 mld zł – staliśmy się jednak ostrożniejsi w obawie przed przyszłością.
– Dla Polaków bardziej liczy się doświadczenie rodziny czy znajomych niż informacje o tym, co się dzieje w gospodarce w skali makro. Dlatego zaczynamy zachowywać się, jakby był kryzys, i ograniczamy wydatki, gdy widzimy jego oznaki we własnym otoczeniu – mówi „Rz" prof. Andrzej Rychard, socjolog.
25 procent
mniej kredytów hipotecznych niż rok temu udzieliły banki w pierwszej połowie 2012 roku
W drugim kwartale tego roku siła nabywcza wynagrodzeń w średnich i dużych firmach zatrudniających prawie 35 procent pracujących Polaków była niższa tylko o 0,9 proc. niż rok wcześniej – podaje Główny Urząd Statystyczny. To niewiele. Ale jak tłumaczy Maria Drozdowicz-Bieć, prof. SGH, jeśli nie czujemy poprawy, a jedynie stabilizację, odbieramy to negatywnie. Dlatego też od ponad roku spada wskaźnik dobrobytu, bo nie rośnie zatrudnienie, a płace realnie od miesięcy się nie zmieniają.