Ministrowie z krajów należących do OECD i nie tylko, udzielili jej poparcia w dążeniach do opracowania nowych wytycznych, które zapewnią, że firmy nie będą odprowadzać za mało albo wcale podatków na skutek różnic między systemami podatkowymi. 20 krajów rozwiniętych gospodarczo i najszybciej rozwijających się z tzw. Grupy 20 zwróciło się do OECD na konferencji swych ministrów finansów w lipcu 2012 w Los Cabos w Meksyku o przygotowanie planu działań.
Kwestia podatku płaconego przez firmy awansowała ostatnio w politycznym harmonogramie zajęć po doniesieniach prasowych, jak firmy ponadnarodowe zmniejszają swe należności podatkowe, podczas gdy wyborcy odczuwają coraz więcej dolegliwości ze strony fiskusa. Wiele przepisów podatkowych pochodzi z czasów kolonialnych, z lat 20. i nie pasuje obecnie do nowych realiów transgranicznego handlu elektronicznego.
Szef działu podatków w OECD, Pascal Saint-Amans zapowiedział 12 zaleceń w celu uzgodnienia w ciągu 2 lat dogłębnej zmiany tych przepisów albo w postaci nowej wielostronnej konwencji podatkowej albo poprzez masowe sporządzenie na nowo istniejących traktatów dwustronnych.
- Według mojej oceny, istnieje powszechna zgoda na to, co zrobimy — powiedział dziennikarzom na marginesie spotkania ministrów w Paryżu dotyczącego także podatku od firm. Dodał, że dotychczas nie było ani jednego zakresu zmian, który zostałby odrzucony przez kraje OECD, a niektóre z nich chciałyby pójść nawet dalej od propozycji OECD.
Nowe przepisy
Wśród wytycznych OECD zaproponuje rozwiązania dotyczące tzw. instrumentów długu hybrydowego/kapitału akcyjnego, które w jednym kraju oferują wypłatę odsetek o niższej stawce podatkowej, a w innym wypłatę dywidend bez podatku.