Reforma wprowadza punktową skalę, zgodnie z którą będzie określana wysokość rosyjskiej emerytury. Do jej otrzymania trzeba spełnić trzy warunki. Po pierwsze - wiek emerytalny (bez zmian - 55 lat kobiety i 60 - mężczyźni); po drugie minimalny staż pracy poczynając od 2025 r powinien być nie mniejszy niż 15 lat (okres przejściowy to 10 lat, przysługuje renta socjalna); i po trzecie minimalna liczba posiadanych punktów to 30. Dostaną je ci Rosjanie, którzy będą mieli opłacone składki emerytalne od 15 do 30 lat.
Liczba obowiązkowych punktów minimalnych będzie podnoszona w ciągi dekady. I tak w 2015 r wystarczy 6,6 pkt, by znaleźć się w systemie. W 2025 r dojdzie do 30 pkt.
Emerytura Rosjanina składać się będzie z części stałej - 3935 rubli (376 zł), która co roku będzie indeksowana o poziom inflacji. Druga to część kapitałowa - zgromadzona w funduszach publicznych i niepublicznych. Te ostatnie mają się przekształcić w spółki akcyjne a kontrola nad nimi zostanie zaostrzona. Już liczba firm zarządzających funduszami została zmniejszana z 51 do 34.
Reforma w pełni wejdzie w życie od 2021 r. Do 2030 r deficyt państwowego Funduszu Emerytalnego powinien zmniejszyć się z obecnych 2,2, proc. PKB do 1,2 proc..
Na razie nie ma mowy o podniesieniu wieku emerytalnego. Rosjanie nie tylko najszybciej przechodzą na emerytury, ale i żyją najkrócej w Europie - 63 lata to średni wiek obywateli Federacji.