Bank za majątek gospodarstwa domowe definiuje jako sumę jego aktywów finansowych i niefinansowych (np. nieruchomości ) pomniejszony o zadłużenie. Jak podał Credit Suisse, majątek wszystkich gospodarstw na świecie wciąż jest o 20 proc. niższy niż w czasach przed kryzysem, ale też już o 39 proc. wyższy niż w 2008 roku. - Odnotowaliśmy wzrost o 20,1 bln dol. do 263 bln dol. W najnowszej edycji naszego raportu wyróżniają się Ameryka Północna i Europa, gdzie wartość majątku mieszkańców wzrosła o 10 proc. Zwolniły natomiast gospodarki rozwijające się, co jest efektem spadków wycen aktywów giełdowych i wahań kursów walut – komentuje Giles Keating, szef badań w dziale bankowości prywatnej i zarządzania majątkiem w Credit Suisse.
Najbogatsi Szwajcarzy, Australijczycy i Norwegowie
263 bln dol. to w przeliczeniu na jednego mieszkańca naszej planety 56 tys. dol. (najwięcej w historii). Najwyższe wzrosty poziomu zamożności odnotowały między 2013 i 2014 rokiem Wielka Brytania (majątek jej mieszkańców zwiększył się w tym czasie o 2,3 bln dol., podczas gdy Francja, Niemcy i Włochy łącznie zwiększyły analogiczny wskaźnik o 3,6 bln dol.), Korea Południowa i Dania. Największej spadki odnotowały Ukraina, Argentyna i Indonezja.
Najwyższy majątek w przeliczeniu na jednego mieszkańca mają na świecie Szwajcaria – 581 tys. dol., Australia – 431 tys. dol., Norwegia – 359 tys. dol. USA – 348 tys. dol. oraz Szwecja – 333 tys. dol.
Będzie więcej milionerów, także w Polsce
Obecnie na świecie mieszka 34,8 mln milionerów. Najwięcej – ponad 15 mln - w Ameryce Północnej oraz w Europie (11,8 mln).
– Nasze prognozy zakładają, że w 2019 roku ta liczba przekroczy 53 mln. Choć nawet wtedy liczba najbogatszych w krajach rozwijających się będzie znacznie niższa niż Ameryce Północnej (20 mln) i Europie(19 mln), będzie stopniowo rosła w ciągu kolejnych lat. W Chinach np. wręcz się podwoi do 2,3 mln. W Ameryce Południowej i Łacińskiej dobije wtedy do 921 tys.