Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse

Każdego tygodnia setka pracowników rezygnuje z pracy w Credit Suisse w związku z niepewnością, co będzie z nim dalej po przejęciu go przez większy UBS — powiedziały Reuterowi dwie osoby.

Publikacja: 01.06.2023 08:40

Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse

Foto: Bloomberg

Pracownicy tego banku bojąc się o swą przyszłość szukają bezpieczniejszego zatrudnienia u konkurentów — powiedziała jedna z nich. Największy szwajcarski tabloid „Blick” podał 31 maja, że każdego dnia niemal 150 pracowników na świecie rezygnuje z pracy w Credit Suisse, a jeden z tych dwóch informatorów wymienił liczbę 200 wypowiedzeń tygodniowo.

Czytaj więcej

Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji

UBS zgodził się 19 kwietnia przejąć mniejszy bank z Zurychu w ramach akcji ratunkowej zorganizowanej przez władze, aby nie dopuścić do jego bankructwa na skutek zawirowań na rynku wywołanych w USA. Credit Suisse przyznał w kwietniu, że „odpływ załogi był większy w ostatnim roku” i na koniec I kwartału liczyła tylko 48 tys. osób na pełnym etacie. W końcu 2022 r. bank zatrudniał 50 480 ludzi. Dla przykładu, największy w Hiszpanii Banco Santander zatrudnił co najmniej 8 tys. pracowników Credit Suisse a chciał więcej — podała agencja Bloomberga.

UBS stara się sfinalizować umowę z CS do końca tego kwartału, usiłuje uzyskać szybką zgodę organów nadzoru bankowego na świecie, aby zapewnić klientom i pracownikom CS większą pewność. Przewodniczący rady nadzorczej Colm Kelleher powiedział w ubiegłym tygodniu, że nastąpi to wkrótce. Kierownictwo UBS zawiesiło też wysoko poprzeczkę wymagań przy zatrzymaniu personelu działu inwestycyjnego Credit Suisse. UBS ma w planie duże zmniejszenie tego działu zatrudniającego ok. 17 tys. ludzi. Władze szwajcarskie obiecały gwarancje w wysokości 9 mld franków na pokrycie możliwych strat tej operacji.

Czytaj więcej

Zysk UBS spadł o ponad połowę. Bank uspokaja: „mamy duży napływ klientów”

Nie ma dnia bez pożegnalnego mailu od kogoś z tego banku. A w dziale inwestycyjnym często nie ma nikogo do udzielenia odpowiedzi — powiedział jeden z informatorów Reutera. Po poleceniu resortu finansów starsi kierownicy CS zrezygnowali z premii za 2022 r. albo ograniczyli je. To przyczyniło się do decyzji o odchodzeniu z pracy — dodał.

Nowy bank po fuzji z CS będzie zatrudniać 120 tys. ludzi na świecie, ale UBS zapowiedział, że zmniejszy załogę w ramach cięcia kosztów.

Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”