Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji

Najbogatszy człowiek Gruzji i były premier tego kraju wygrał głośny spór z Credit Suisse. Szwajcarski bank ma zapłacić Bidzinie Iwaniszwilemu gigantyczne odszkodowanie wynoszące blisko miliard dolarów.

Publikacja: 26.05.2023 19:06

Bidzina Iwaniszwili

Bidzina Iwaniszwili

Foto: AFP

Kłopoty Credit Suisse się nie kończą. Sąd w Singapurze zdecydował w piątek, 26 maja, że szwajcarski bank ma zapłacić 926 mln dolarów odszkodowania gruzińskiemu miliarderowi Bidzinie Iwaniszwilemu w związku z utratą części jego fortuny – donosi agencja Reutera. To jedna z największych kar nałożonych kiedykolwiek przez sąd na bank.

Jak stwierdził singapurski sąd, oddział Credit Suisse odpowiedzialny za aktywa Iwaniszwili nie zabezpieczył ich wystarczająco ani nie działał w dobrej wierze, co przyczyniło się do znacznej utraty majątku Gruzina.

Czytaj więcej

Z Credit Suisse odpłynęło ponad 60 mld franków

Iwaniszwili, który pełnił funkcję premiera Gruzji w latach 2012-2013 i pozostaje najbogatszym człowiekiem tego kraju, ulokował w 2005 roku 1,1 mld dol. w funduszu inwestycyjnym Credit Suisse Trust. Miliarder wszedł w spór z bankiem w 2011 roku, twierdząc, że jest jedną z ofiar pracownika banku Patrice’a Lescaudrona, któremu zarzucono liczne oszustwa, w tym dokonywanie podejrzanych transakcji z kont klientów.

Były bankier został skazany w 2018 r. na pięć lat więzienia za fałszerstwa, na których miał zarobić kilkadziesiąt milionów franków. Szwajcarski wymiar sprawiedliwości orzekł wtedy, że Credit Suisse nie podjął wystarczających działań, by zapobiec oszustwom Lescaudrona, ale jednocześnie uznał bank za jedną ze stron pokrzywdzonych.

Czytaj więcej

5 lat więzienia dla dawnej „gwiazdy" Credit Suisse

Credit Suisse wciąż uważa się za niewinnego i już zapowiedział, że odwoła się od decyzji singapurskiego sądu.

W marcu tego roku rząd Szwajcarii oraz Szwajcarski Bank Narodowy postanowiły, że Credit Suisse zostanie przejęty przez UBS, co ma uchronić go przed bankructwem. Z ostatniego raportu Credit Suisse za pierwszy kwartał 2023 r. wynika, że miał on zysk nadzwyczajny sięgający 12,43 mld franków, co było związane z wymuszeniem odpisów u posiadaczy obligacji typu AT1 wyemitowanych przez bank. Mimo to strata przed opodatkowaniem wyniosła 1,3 mld franków.

Praca
Wiemy, jaka jest praca marzeń Polaka
Gaz
Trop do wybuchów na Nord Stream prowadzi na Ukrainę i warszawskie Powiśle
Technologie
Chiny stworzą superodpornych żołnierzy. Przerażające manipulacje genami
Banki
Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Banki
Adam Glapiński wchodzi w buty polityka? Kotecki: tak to wygląda przed wyborami
Banki
Coraz większy nawis depozytów nad kredytami