Przejęcie Credit Suisse przez UBS nie kończy problemów Szwajcarii

Uratowanie od bankructwa Credit Suisse przez UBS stworzyło nowe zagrożenia i wyzwania dla gospodarki Szwajcarii — uważa OECD.

Publikacja: 16.03.2024 15:16

Credit Suisse

Credit Suisse

Foto: Adobe Stock

Operacja przejęcia drugiego w kraju banku przez największy bank w tym kraju zapewniła stabilizację sektora finansowego, ale zarazem wywołała pytania o dominację UBS i potrzebę bardziej zdecydowanych przepisów w przyszłości — stwierdziła organizacja z Paryża w przeglądzie gospodarki Szwajcarii.

Największa fuzja banków od czasu światowego kryzysu finansowego

Największa fuzja banków od czasu światowego kryzysu finansowego, dokonana z inicjatywy skarbu państwa, aby zapobiec bankructwu Credit Suisse stworzyła grupę z aktywami, które przyćmiewają produkt gospodarczy całego kraju. „Ułatwiona przez państwo transakcja kupna Credit Suisse przez UBS skutecznie uspokoiła narastający kryzys w tym pierwszym banku i powstrzymała ryzyko rozejścia się go na inne banki, więc zapewniła stabilizację finansową, ale stwarza nowe zagrożenia i wyzwania” — cytuje Reuter ocenę OECD. „UBS będący już ważnym bankiem w światowym systemie przed tą fuzją stał się jeszcze większy i zgodnie z regułą +zbyt duży, aby upadł+ musi spełniać jeszcze surowsze wymogi organów nadzoru” — dodaje ta ocena.

Czytaj więcej

UBS zwalnia tysiące pracowników. Za to są rynki, na których będzie zatrudniać

Rada Stabilności Finansowej FSB reprezentująca banki centralne, resorty finansów i organy nadzoru 20 najważniejszych gospodarczo krajów świata podkreśliła w lutym ryzyko ewentualnego upadku UBS dla Szwajcarii i wezwała władze w Bernie do wzmocnienia kontroli nad bankami. W najbliższych tygodniach rząd szwajcarski ma przedstawić propozycje wzmocnienia przepisów dotyczących dużych banków i zwiększenia uprawnień głównego organu nadzoru FINMA, który o to występował.

OECD martwi się konkurencyjnością na szwajcarskim rynku bankowym

OECD poruszyła także kwestie dotyczące konkurencji, bo nowy bank będzie kontrolować ok. 25 proc. rynku krajowych depozytów i pożyczek. Szwajcarski urząd konkurencji jest za przeprowadzeniem dogłębnego postępowania ws. dominacji UBS nad niektórymi segmentami rynku. Organizacja wymieniła w swym raporcie sprawę dochodzenia przez inwestorów rekompensaty za obligacje na sumę 16 mld franków związanych z podwyższeniem dodatkowego kapitału (AT1) Credit Suisse, które zostały umorzone, bo może dojść do ”kosztownego sporu sądowego i niepewnego wyniku”.

Rząd ogłosił, że przyjął do wiadomości analizę OECD i zalecenia zawarte w raporcie.

Czytaj więcej

Premie bankierów są za duże. Postulaty urzędu nadzoru bankowego

W prognozie dla Szwajcarii OECD stwierdziła, że gospodarka osiągnie w tym roku wzrost o 0,9 proc., a za rok o 1,4 proc., poniżej średniej długoterminowej 1,8 proc. i rządowych przewidywań 1,1 i 1,7 proc. „Mały popyt zagraniczny, trudniejsze warunki finansowania i większa niepewność zaciążą na gospodarce” — stwierdził raport. Prężny rynek pracy powinien być w stanie wchłonąć znaczną utratę miejsc pracy na skutek fuzji tych banków — dodano.

Rynek bardzo drogich nieruchomości zaczął wykazywać oznaki schłodzenia, ale wynaturzenia zostały jeszcze, wycena niektórych posiadłości przekracza ich wartość o 40 proc. Cena przeciętnego mieszkania wzrosła do ponad miliona franków (1,04 mln euro) — wynika z bazy danych Swiss Real Estate, w Zurychu mieszkanie kosztuje teraz 1,8 mln franków, zdrożało z 1,2 mln w 2013 r.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym