Przejęcie Credit Suisse przez UBS nie kończy problemów Szwajcarii

Uratowanie od bankructwa Credit Suisse przez UBS stworzyło nowe zagrożenia i wyzwania dla gospodarki Szwajcarii — uważa OECD.

Publikacja: 16.03.2024 15:16

Credit Suisse

Credit Suisse

Foto: Adobe Stock

Operacja przejęcia drugiego w kraju banku przez największy bank w tym kraju zapewniła stabilizację sektora finansowego, ale zarazem wywołała pytania o dominację UBS i potrzebę bardziej zdecydowanych przepisów w przyszłości — stwierdziła organizacja z Paryża w przeglądzie gospodarki Szwajcarii.

Największa fuzja banków od czasu światowego kryzysu finansowego

Największa fuzja banków od czasu światowego kryzysu finansowego, dokonana z inicjatywy skarbu państwa, aby zapobiec bankructwu Credit Suisse stworzyła grupę z aktywami, które przyćmiewają produkt gospodarczy całego kraju. „Ułatwiona przez państwo transakcja kupna Credit Suisse przez UBS skutecznie uspokoiła narastający kryzys w tym pierwszym banku i powstrzymała ryzyko rozejścia się go na inne banki, więc zapewniła stabilizację finansową, ale stwarza nowe zagrożenia i wyzwania” — cytuje Reuter ocenę OECD. „UBS będący już ważnym bankiem w światowym systemie przed tą fuzją stał się jeszcze większy i zgodnie z regułą +zbyt duży, aby upadł+ musi spełniać jeszcze surowsze wymogi organów nadzoru” — dodaje ta ocena.

Czytaj więcej

UBS zwalnia tysiące pracowników. Za to są rynki, na których będzie zatrudniać

Rada Stabilności Finansowej FSB reprezentująca banki centralne, resorty finansów i organy nadzoru 20 najważniejszych gospodarczo krajów świata podkreśliła w lutym ryzyko ewentualnego upadku UBS dla Szwajcarii i wezwała władze w Bernie do wzmocnienia kontroli nad bankami. W najbliższych tygodniach rząd szwajcarski ma przedstawić propozycje wzmocnienia przepisów dotyczących dużych banków i zwiększenia uprawnień głównego organu nadzoru FINMA, który o to występował.

OECD martwi się konkurencyjnością na szwajcarskim rynku bankowym

OECD poruszyła także kwestie dotyczące konkurencji, bo nowy bank będzie kontrolować ok. 25 proc. rynku krajowych depozytów i pożyczek. Szwajcarski urząd konkurencji jest za przeprowadzeniem dogłębnego postępowania ws. dominacji UBS nad niektórymi segmentami rynku. Organizacja wymieniła w swym raporcie sprawę dochodzenia przez inwestorów rekompensaty za obligacje na sumę 16 mld franków związanych z podwyższeniem dodatkowego kapitału (AT1) Credit Suisse, które zostały umorzone, bo może dojść do ”kosztownego sporu sądowego i niepewnego wyniku”.

Rząd ogłosił, że przyjął do wiadomości analizę OECD i zalecenia zawarte w raporcie.

Czytaj więcej

Premie bankierów są za duże. Postulaty urzędu nadzoru bankowego

W prognozie dla Szwajcarii OECD stwierdziła, że gospodarka osiągnie w tym roku wzrost o 0,9 proc., a za rok o 1,4 proc., poniżej średniej długoterminowej 1,8 proc. i rządowych przewidywań 1,1 i 1,7 proc. „Mały popyt zagraniczny, trudniejsze warunki finansowania i większa niepewność zaciążą na gospodarce” — stwierdził raport. Prężny rynek pracy powinien być w stanie wchłonąć znaczną utratę miejsc pracy na skutek fuzji tych banków — dodano.

Rynek bardzo drogich nieruchomości zaczął wykazywać oznaki schłodzenia, ale wynaturzenia zostały jeszcze, wycena niektórych posiadłości przekracza ich wartość o 40 proc. Cena przeciętnego mieszkania wzrosła do ponad miliona franków (1,04 mln euro) — wynika z bazy danych Swiss Real Estate, w Zurychu mieszkanie kosztuje teraz 1,8 mln franków, zdrożało z 1,2 mln w 2013 r.

Operacja przejęcia drugiego w kraju banku przez największy bank w tym kraju zapewniła stabilizację sektora finansowego, ale zarazem wywołała pytania o dominację UBS i potrzebę bardziej zdecydowanych przepisów w przyszłości — stwierdziła organizacja z Paryża w przeglądzie gospodarki Szwajcarii.

Największa fuzja banków od czasu światowego kryzysu finansowego

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński zignorował Sejm. Sprawozdanie przedstawiła Marta Kightley
Banki
Czy UniCredit chce wrócić do gry na polskim rynku? Niekoniecznie
Banki
Tajwański bank wchodzi na Litwę. „Trampolina do Europy”
Banki
Atak na największe banki Rosji. Nie działają aplikacje i strony
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Banki
Były włoski właściciel Pekao wraca do Polski. Kupuje dwie spółki technologiczne