Według Korporacji, przyczyni się to do umocnienia pozycji naszych eksporterów na rynkach wschodnich.
Decyzja podjęta przez Komitet Polityki Ubezpieczeń Eksportowych sprawia, że przedsiębiorcy, którzy korzystają z zabezpieczeń KUKE, poniosą o około 24 proc. niższe koszty związane z ubezpieczeniem swoich należności. W przypadku eksporterów, którzy ze względu na wprowadzone przez Federację Rosyjską embargo na niektóre produkty importowane z Unii Europejskiej znaleźli nowych odbiorców na rynku białoruskim, obniżka ta wyniesie aż około 39 proc.
W sierpniu tego roku KUKE wprowadziła bowiem specjalną 20-procentową obniżkę stawek na eksport towarów objętych rosyjskim embargiem.
Wprowadzana obniżka stawek jest w części odzwierciedleniem postępującej poprawy kondycji firm działających na Białorusi. - Przedsiębiorstwa białoruskie zainteresowane importem towarów z Polski, prezentując lepsze wyniki finansowe oraz legitymując się coraz dłuższą dobrą współpracą z podmiotami polskimi, oceniane są lepiej niż w poprzednich latach. A to wiąże się też z możliwością zaproponowania niższych stawek za ubezpieczenie transakcji – tłumaczy Dariusz Poniewierka, prezes KUKE.
Rynek białoruski - choć wyraźnie mniejszy od rosyjskiego czy ukraińskiego - okazywał się w ostatnich latach bardzo perspektywiczny dla dostawców z Polski. Tempo wzrostu eksportu było tu bowiem wyższe niż do Rosji i Ukrainy. Jeszcze w początku tego roku eksport do Białorusi rósł, choć sprzedaż na rynki rosyjski i ukraiński malała. Ostatnie miesiące przyniosły jednak zahamowanie pozytywnego trendu sprzedaży na Białoruś. Obniżka stawek ma na celu sprzyjanie przywróceniu owego pozytywnego trendu a także zwiększenie skali wykorzystywania zabezpieczeń, jakimi są ubezpieczenia eksportowe gwarantowane przez Skarb Państwa.