Zasady wsparcia określiły podpisane we wtorek przez Radę Ministrów rozporządzenia dotyczące pomocy de minimis. Wejdą w życie po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw.
Cztery rozporządzenia dotyczą uzyskania certyfikatu wymaganego na rynkach zagranicznych, promocji i wspierania eksportu lub sprzedaży na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, realizacji branżowych projektów promocyjnych oraz przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na terenie UE.
W pierwszym przypadku podstawą do udzielenia pomocy będzie umowa zawarta między ministrem gospodarki a przedsiębiorcą ubiegającym się o certyfikat. Roczny limit pomocy to 50 tys. zł. Warunkiem jej uzyskania będzie brak zaległości w opłacaniu podatków i składek ZUS. Ponadto firma nie dostanie wsparcia, jeżeli łączna wartość pomocy przekroczy w roku bieżącym oraz w dwóch poprzedzających latach 200 tys. euro. Podobne warunki będą obowiązywać w pozostałych rodzajach pomocy.
100 tys. zł to maksymalna pomoc na jeden projekt w ramach branżowych przedsięwzięć promocyjnych
O zrefundowanie części kosztów przedsięwzięć promujących i wspierających eksport oraz sprzedaż w UE będą się mogli ubiegać przedsiębiorcy działający na terenie Polski. Wniosek powinien zawierać m.in. nazwę i szczegółowy opis przedsięwzięcia z uwzględnieniem jego proeksportowego charakteru, szczegółów programu, efektów, budżetu i finansowania.