7 maja 2009 r. powstały w Polsce przepisy o utworzeniu komitetów audytu. W grudniu 2009 r. pierwsze rodzime spółki powołały do życia ten – wówczas już dobrze znany za granicą – organ.
Zadania komitetu audytu
Komitety audytu miały odpowiadać za nadzór nad sprawozdawczością finansową w spółce. Audytorzy wewnętrzni musieli członkom komitetu składać raporty z przeprowadzanych badań i sprawozdania z działalności. Kolejne zadania komitetu to zatwierdzanie wyboru audytora zewnętrznego, który bada sprawozdanie finansowe organizacji i monitorowanie niezależności biegłego rewidenta.
Takie komitety – twierdzą eksperci z firmy doradczej EY – powinny działać przede wszystkim w spółkach publicznych, bankach, zakładach ubezpieczeń, domach maklerskich, otwartych funduszach emerytalnych oraz powszechnych towarzystwach emerytalnych.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rada nadzorcza składa się z maksymalnie pięciu członków. Wtedy zadania komitetu audytu mogą być powierzone właśnie jej. W przypadku pozostałych spółek decyzja o utworzeniu komitetu audytu należy do rady nadzorczej.
Jeśli rada zdecyduje się go powołać, w skład komitetu powinno wchodzić co najmniej trzech członków, w tym przynajmniej jeden niezależny, który posiada kwalifikacje w rachunkowości lub rewizji finansowej.