Najlepszy debiut: Eko Export
Specjalizuje się w pozyskiwaniu i sprzedaży tzw. mikrosfery – to produkt powstający w czasie spalania pyłu węglowego w elektrowniach, mający zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki współpracy z dużymi koncernami z Europy i USA prawie wszystkie przychody spółki pochodzą z zagranicy. W 2014 r. eksport stanowił 91 proc. obrotów Eko Exportu.
Najlepszy debiut: Gekoplast
Producent płyt z tworzyw sztucznych, wykorzystywanych m.in. w opakowaniach. Szczególnie mocną pozycję ma wśród wytwórców płyt komórkowych z polipropylenu. W tym segmencie jest liderem w centralnej i wschodniej Europie – udział szacuje na 30 proc. W Europie zajmuje piąte miejsce w branży z 7,8-proc. udziałem. Oferta obejmuje również opakowania z tworzyw sztucznych. W 2014 r. wypracował 76,3 mln zł przychodów i 4,1 mln zł zysku.
Eksportowy produkt: Damel Dąbrowa Górnicza
Producent silników elektrycznych oraz maszyn i urządzeń elektrycznych remontuje maszyny elektryczne, zawsze związany był z górnictwem. W grudniu 2003 r. fabryka została sprywatyzowana. Większościowym akcjonariuszem zostało konsorcjum utworzone przez przedsiębiorstwo Carboautomatyka w Tychach i fabrykę Stomil-Wolbrom.
Eksportowy produkt: Polontex Poraj
Od 1990 r. produkuje i sprzedaje firanki i tkaniny dekoracyjne, uznawany jest za jeden z największych prywatnych zakładów włókienniczych. Dysponuje własną dziewiarnią wytwarzającą firanki żakardowe, obrusy, serwety, bieżniki, ma wykończalnię i szwalnię. Posiada zaplecze laboratoryjne, które zapewnia stałą kontrolę nad bieżącą produkcją i jej zgodnością ze standardami jakościowymi, ekologicznymi i higienicznymi.
Eksportowy produkt: Famur
26 proc. przychodów pochodzi z rynków zagranicznych. Drugi co do wielkości krajowy producent maszyn i urządzeń dla sektora wydobywczego podpisał w 2014 r. kontrakty w Indonezji, Kazachstanie, Turcji i Rosji. Do perspektywicznych kierunków zalicza rynki wschodzące i właśnie tam planuje wzmocnić ekspansję. Skupia się przede wszystkim na Indonezji, Wietnamie, Indiach, Ameryce Południowej, Bałkanach, Turcji oraz Bliskim Wschodzie.
Osobowość eksportu: Andrzej Szteliga
Dr ekonomii, absolwent podyplomowych studiów dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i studiów doskonalenia protokolarnego Międzynarodowej Akademii Dyplomatycznej w Paryżu. Odbył staże menedżerskie w izbach przemysłowo-handlowych i instytucjach międzynarodowej promocji w Anglii, Francji, Niemczech, Szwecji, we Włoszech oraz w World Trade Center w USA. Szef przedstawicielstwa woj. śląskiego wobec instytucji UE w Brukseli.
Osobowość eksportu: Jacek Dziedzic
Zbudował znaczącego gracza na rynku mikrosfer w Europie na bazie małej, rodzinnej firmy. Eko Export w 2009 r. zadebiutował na NewConnect, a rok później przeniósł się na główny parkiet. Firma sięgnęła też po fundusze unijne. Pełni funkcję prezesa od początku funkcjonowania spółki. Umiejętności menedżerskie łączy z wiedzą techniczną oraz osobistymi kontaktami wśród wschodnich dostawców spółki. Ukończył Politechnikę Łódzką.
Osobowość eksportu: Józef Wolski
Prezesem Kopeksu został w 2013 r. Od tamtej pory spółka konsekwentnie zmniejsza zadłużenie i szczyci się nowymi kontraktami na zagranicznych rynkach. Karierę zaczynał w 1974 r. jako kierownik planowania w kopalni Nowy Wirek w Rudzie Śląskiej. Od 1979 do 1983 r. był zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych w kopalni Rozbark w Bytomiu, a przez kolejne sześć lat dyrektorem ekonomicznym PEW Północ.
Osobowość eksportu: Krzysztof Kaczmarczyk
Wzrost sprzedaży, w tym zwłaszcza eksportu, realizowany przez Gekoplast to w dużej mierze zasługa Kaczmarczyka. Od 2010 r. jest członkiem zarządu oraz dyrektorem ds. handlu. Stworzył strategię sprzedażową i eksportową. Dokonał zmian, które przyczyniły się do dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa, pozwalają utrzymywać wysoką jakość i pozyskiwać klientów. Duży nacisk położył na prace badawczo-rozwojowe. Z firmą Gekoplast jest związany od 2003 r.
Osobowość eksportu: Małgorzata Biełuńska
Germanistka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Zanim przyszła do Polonteksu, pracowała w kilku spółkach joint venture z kapitałem niemieckim. W dziale eksportu jest odpowiedzialna za kluczowych klientów na rynku niemieckim, m.in. sieci domów towarowych i producentów tekstyliów dla restauracji i hoteli. Bierze udział m.in. w targach Heimtextil we Frankfurcie nad Menem, angażuje się w przygotowanie nowych kolekcji tkanin dekoracyjnych.
Nasza kapituła
Tomasz Salomon zastępca dyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki
Grzegorz Lichocik prezes Zarządu Dachser w Polsce
Tomasz Zjawiony wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach
Kazimierz Karolczak członek Zarządu Województwa Śląskiego
Krzysztof Dudziński Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Radosław Knapczyk dyrektor Centrum Korporacyjnego Raiffeisen Polbank
Krzysztof Adam Kowalczyk
kierownik działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej"
Nasz cykl regionalne orły eksportu
Relacje w „Rzeczpospolitej":
? Mazowsze – 16 stycznia
? Dolny Śląsk – 19 lutego
? Łódzkie – 6 marca
? Wielkopolska – 31 marca
? Kujawsko-Pomorskie – 15 kwietnia
? Podkarpackie – 30 kwietnia
? Zachodniopomorskie – 8 maja