Z opublikowanych we wtorek danych SWIFT, międzybankowego systemu przesyłu informacji, wynika, że juan był w sierpniu wykorzystywany w 2,8 proc. wszystkich międzynarodowych płatności. Wartość juanowych transakcji wzrosła w stosunku do poprzedniego miesiąca o 9,1 proc., podczas gdy wartość płatności międzynarodowych ogółem spadła o 8,3 proc.
W minionych trzech latach juan, który formalnie nazywa się renminbi, wyprzedził w rankingu SWIFT siedem walut. Obecnie w transgranicznych płatnościach częściej wykorzystuje się jedynie dolara, euro i funta brytyjskiego.
Jeszcze na początku 2014 r. juan miał zaledwie 1,4-proc. udział w międzynarodowych płatnościach, a w lipcu br. udział ten sięgał nieco ponad 2,3 proc.
W transakcjach finansujących międzynarodowy handel (takich jak np. akredytywa), juan już od dwóch lat jest drugą najpopularniejszą walutą po dolarze. W sierpniu br. jego udział w tych transakcjach 9,1 proc.
Dane SWIFT sugerują, że sierpniowe osłabienie juana – określane powszechnie jako dewaluacja - nie zahamowało jego popularyzacji.