Brytyjscy bankierzy szybciej dostaną premie

Bank Anglii zaproponował korzystniejsze warunki wypłacania premii w sektorze bankowym, aby zwiększyć jego konkurencyjność. Propozycja dotyczy wyższych stanowisk.

Publikacja: 20.10.2024 14:32

Brytyjscy bankierzy szybciej dostaną premie

Foto: Bloomberg

W rok po zniesieniu przez brytyjskie organy nadzoru ograniczeń dotyczących premii dla szefów w sektorze bankowym, obowiązujących od czasu kryzysu finansowego wiceprezes Banku Anglii, Sam Woods zaproponował skrócenie do 5 z obowiązujących 8 lat okresu odroczenia wypłaty premii dla wszystkich szczebli wyższych kierowników.

Okres odroczenia wprowadzono po światowym kryzysie finansowym w latach 2007-9 w obawie, że premie gotówkowe wypłacane w końcu roku mogłyby zachęcać bankierów do podejmowania nadmiernego ryzyka, co osłabiłoby system światowych finansów. Teraz wiceprezes Woods uznał, że ten okres odroczenia wypłaty premii był dłuższy od koniecznego dla stworzenia właściwych zxachęt bezpieczeństwa finansowego i może zaszkodzić przewadze konkurencyjnej Wielkiej Brytanii.

- Powiedziałbym, że Wielka Brytania stała się swego rodzaju wyjątkiem pod względem wymaganego przez nas odroczenia wypłaty i może to mieć szkodliwy wpływ na naszą konkurencyjność — powiedział na dorocznym spotkaniu londyńskich przedstawicieli sektora finansowego w Mansion House. Według niego, niektórzy kierownicy wyższego szczebla nie mogą obecnie pobrać żadnej gotówki ze swych premii przez 3 lata. Brytyjski bank centralny zamierza pozwolić na proporcjonalnie pobieranie pieniędzy z tych premii po pierwszym roku od jej przyznania.

Konkurencyjne ośrodki finansowe także w Unii Europejskiej odraczają zwykle wypłaty premii o 3-5 lat. Brytyjskie plany sprawiliby, że Londyn stałby się „atrakcyjniejszym miejscem dla mobilnych bankierów znanych na arenie międzynarodowej” — stwierdził Adrian Crawford, partner kancelarii prawnej Kingsley Napley. Dodał, że obecne przepisy „były zawsze uważane za bardziej polityczne nękanie bankierów niż prawdziwe zarządzanie ryzykiem”.

Organom nadzoru zwracano uwagę, by zachowały równowagę w tradycyjnym ustalaniu przepisów z drugorzędnymi obowiązkami w promowaniu wzrostu, gdy kolejne rządy starały się pobudzić niemrawą gospodarkę i nadać nowego ducha Londynowi jako ośrodkowi finansów.

Woods stwierdził teraz, że ryzyko jest „silą napędową kwitnącej gospodarki kapitalistycznej”, ale ostrzegł też, że starania mające poprawić przepisy nie powinny „przekształcić się w generalne odstąpienie od podstawowej odporności systemu”.

Prezes Urzędu nadzoru finansowego Financial Conduct Authority, Nikhil Rathi obiecał z kolei opublikować w listopadzie dalsze szczegóły dotyczące propozycji tego urzędu ogłaszania publicznie nazw firm objętych śledztwem, jeśli uzna to za wskazane w interesie publicznym. Zdaniem FCA, po pomoże odstraszać do złych działań i zachęci pracowników do sygnalizowania ich i do przejrzystości. — W przyszłym miesiącu ogłosimy więcej danych i przypadków, jak interes publiczny może funkcjonować w praktyce — powiedzial Rithi na tym spotkaniu omówionym przez Reutera.

Finanse
Z mObywatelem za rok za granicę. A bot wypełni wniosek i umówi wizytę w urzędzie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Finanse
Goldman Sachs: Złoto będzie po 3300 dolarów za uncję
Finanse
Chwilowa burza finansowa w Turcji
Finanse
Załamanie liry i giełdy tureckiej po aresztowaniu przywódcy opozycji
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Finanse
Samorządy to nie tylko wydawanie pieniędzy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście